Jakie dane należy brać pod uwagę w procesie kontraktowania i planowania inwestycji w ochronie zdrowia? Zobacz pierwszą mapę zdrowotną ze strukturą wieku populacji.
W ramach współpracy serwisów internetowych Medexpress.pl oraz Dane-i-analizy.pl, rozpoczynamy cykl publikacji „Mapy zdrowotne”.
Otrzymają Państwo dane w formie interaktywnych raportów zawierających tematyczne mapy społeczno-gospodarcze, mające rzeczywisty lub potencjalny wpływ na krajowy system ochrony zdrowia. Są to dane, które należy brać pod uwagę w procesie kontraktowania i planowania inwestycji. Cykl ten, ma na celu zaprezentowanie głównych zjawisk z zakresu ochrony zdrowia w Polsce w ujęciu geograficznym.
Będziemy publikować m.in. dane demograficzne, epidemiologiczne, finansowe, które mają rzeczywisty lub potencjalny wpływ na krajowy system ochrony zdrowia, oraz które powinny być brane pod uwagę w procesie kontraktowania, a także planowania inwestycji.
Mamy nadzieję, że Czytelnik włączy się aktywnie w podejmowaną dyskusję, co może przyczynić się do powstania szerokiego konsensusu środowiskowego w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia analiz tzw. map potrzeb zdrowotnych, planowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
W planach Ministerstwa mapy potrzeb zdrowotnych mają wpływać na decyzje odnośnie finansowania poszczególnych zakresów świadczeń zdrowotnych. W związku z tym niezmiernie ważne jest, aby środowisko lekarzy, pielęgniarek, właścicieli oraz menedżerów placówek medycznych wyraziło swoje zdanie na ten temat przed ostatecznym kształtem projektowanego rozporządzenia ministerialnego.
Mapy zdrowotne w formie interaktywnych raportów umożliwiają szybkie i proste przeglądanie danych. Aktywne tabele, mapa oraz wykresy: słupkowy, kołowy, czasowy pozwalają porównywać regiony oraz śledzić zmiany w czasie główne zjawiska z zakresu ochrony zdrowia w Polsce w ujęciu geograficznym.
Pierwsza mapa prezentuje strukturę wieku populacji – to podstawowa mapa ze strukturą wieku populacji w ciągu ostatnich 20 lat z projekcją do 2030 r., w podziale na województwa, płeć oraz 5 grup wiekowych: 0-4/ 5-14/ 15-54/ 55-64/ 65+.
Czytaj także: GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne