Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Marek Kos: Sytuacja na zalanych terenach jest trudna

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 września 2024 08:42

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 września 2024 08:42

Marek Kos: Sytuacja na zalanych terenach jest trudna - Obrazek nagłówka
fot. MZ
– Sytuacja związana z funkcjonowaniem podstawowej opieki zdrowotnej, aptek i szpitali jest bardzo trudna. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami. Staramy się mieć pełną wiedzę na temat tego, jak wygląda sytuacja służb ratowniczych. Rozmawialiśmy też o możliwości wsparcia przez lotnicze pogotowie ratunkowe – powiedział wiceminister Marek Kos podczas briefingu prasowego, dotyczącego sytuacji na terenach ogarniętych powodzią.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zachęcił do korzystania z infolinii: 800 190 590. Przez całą dobę można dzięki niej uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej. Zwrócił również uwagę na ważną zmianę, dotyczącą środków dla lekarzy rodzinnych.

– Podpisałem zarządzenie, umożliwiające finansowanie opieki nad pacjentami również spoza tzw. listy aktywnej. Każdy pacjent może skorzystać z pomocy dowolnego lekarza na terenie kraju i ten lekarz uzyska od nas finansowanie – wyjaśnił.

Prezes Nowak przypomniał także o wsparciu służb w działaniach ewakuacyjnych - to m. in. pomoc ratownictwa medycznego, które przewozi pacjentów, wymagających dializy z terenów niedostępnych do innych stacji dializ.

– Decyzją minister Izabeli Leszczyny uruchamiamy dwa dodatkowe zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie dotkniętym powodzią. Jeden z nich zaczął działać już dzisiaj, następny ruszy jutro. Będą operować z Opola i Wrocławia – poinformował z kolei dyrektor LPR Marcin Podgórski.

O tym, że inspekcja sanitarna stale monitoruje sytuację zapewniał Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

– Powiatowe stacje całą dobę dyżurują pod tel. alarmowym (https://gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne). Przyjmowane są zgłoszenia o zanieczyszczeniach oraz udzielane informacje o przydatności wody do spożycia na danym terenie – wskazał szef GIS i zaznaczył, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Żywność, która miała kontakt z wodą należy bezwzględnie wyrzucić, nawet jeśli opakowanie nie uległo uszkodzeniu.

– Śledzimy stan wodociągów. Tam, gdzie ujęcia zostały skażone, woda jest odcinana. Wtedy jedynie zdatna do picia jest woda w butelkach lub przywożona w cysternach. W trakcie powodzi absolutnie nie powinniśmy korzystać z wody ze studni. Odradzamy samodzielne uzdatnianie wody – dodał Paweł Grzesiowski.

Monitorowane jest również bezpieczeństwo lekowe pacjentów na zalanych terenach.

– W Głuchołazach zalało 6 aptek na 7 istniejących, w Nysie mamy 11 aptek zalanych lub podtopionych, kilkanaście aptek nie funkcjonuje także w woj. dolnośląskim. W zdecydowanej większości miejsc jest zapewniony dostęp do leków – zapewnił Generalny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak.

Przypomniał także, że farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta. Przestrzegł też, aby nie korzystać z leków, które miały kontakt z wodą powodziową, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu.

Dostęp do opieki zdrowotnej na terenach dotkniętych powodzią jest monitorowany na bieżąco we współpracy z wojewodami i lokalnymi służbami.

oprac. w oparciu o: www.gov.pl

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (29)

Sejmowa Komisja Zdrowia - transmisja

16 października 2024
Nuvaxovid
16 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także