Minister przedstawił założenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która jeszcze w tym roku powinna zostać uchwalona przez Sejm.
Minister Zdrowia wziął udział w debacie kończącej XVI Kongres Medycyny Rodzinnej w Kielcach. W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawicieli organizacji medycznych.
„Lekarze Rodzinni są oficerami opieki podstawowej, od nich oczekujemy postawienia priorytetów ustawy o POZ. To krok w dobrą stronę”, podkreślał minister, podkreślając konieczność uchwalenia ustawy.
W nowej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej znajdą się rekomendacje wypracowane przez ministerialny zespół ds. opracowania strategii rozwiązań systemowych w POZ z udziałem przedstawicieli wielu środowisk m.in. lekarzy, pielęgniarki, pacjentów, pracodawców i menadżerów. Wśród wypracowanych rozwiązań znalazły się m.in. powszechny dostęp do opieki podstawowej, rzeczywisty udział lekarzy rodzinnych w podejmowaniu przez pacjentów decyzji odnośnie ich zdrowia, w tym korzystania z efektywnych programach promocji zdrowego stylu życia i przesiewowych badań profilaktycznych. Planowane są także zmiany w finansowaniu opieki podstawowej adekwatne do zakresu powierzonych lekarzom rodzinnym zadań i wprowadzające inne modele niż tylko kapitacja, oparte na pomiarach dostępności i efektywności świadczonych usług. Proponowane są także rozwiązania zapewniające wsparcie finansowe dla medycyny rodzinnej już na etapie powstawania nowych praktyk lekarzy POZ, a także wzmocnienie systemu kształcenia przyszły lekarzy rodzinnych.
LR w POZ są oficerami, od nich oczekujemy postawienia priorytetów ustawy o POZ. To krok w dobrą stronę.
Źródło: Materiały prasowe