W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem Konstanty Radziwiłł powiedział, że w związku ze reformami przeprowadzanymi w resorcie zdrowia nadepnął kliku osobom na odcisk. Zdaniem Radziwiłła za PO państwo zbyt odeszło w ochronie zdrowia w kierunku samoregulacji rynkowej, co rodziło patologie.
- Są ludzie, którzy zaczynają chodzić wokół mojej rodziny. Węszą w sposób, który jest paskudny. To budzi rodzaj zagrożenia - mówił Konstanty Radziwiłł w RMF FM. - Dobierają się do mojej żony. Minister wyjaśnił, że jego żona jest architektem i kilka razy otrzymała zamówienie z izb lekarskich. Zdaniem niektórych to patologia. Minister zadeklarował, że nie ma nic do ukrycia.
Na tym nie koniec. Radziwiłł pokreślił, że nie tylko on czuje zagrożenie - Wokół wielu osób, które pracują w ministerstwie, chodzą ludzie, którzy chcą nam zrobić krzywdę, podjudzają innych polityków przeciwko nam - powiedział szef resortu zdrowia. Jego zdaniem "jest co najmniej kilka takich dużych grup interesów, które mają w tym żywotny interes".
Rozmowa do posłuchania: TU
Przypomnijmy jakie reformy zapowiedział Konstanty Radzwiłł, gdy obejmował stanowisko:
Konstanty Radziwiłł zaprezentował dziennikarzom plan działań resortu. - Chciałbym zaprezentować to, co w Ministerstwie zajmuje nas najbardziej.
- Informatyzacja systemu ochrony zdrowia
- Nie możemy skupić się na działaniach przyszłościowych, bo są problemy stare, które zastaliśmy w Ministerstwie, takim jest problem informatyzacji. Wprowadzenie tego pomysłu na razie się nie uda, ponieważ projekt P1 ma ogromne opóźnienia. Pierwszymi działaniami była kwestia ratowania tego, co się da i pieniędzy unijnych. Wydaje się że jesteśmy na dobrej drodze, żeby tych pieniędzy nie stracić. Na początku chcielibyśmy uruchomić projekt związany z elektroniczną receptą.
- Mapy potrzeb zdrowotnych
Zajmujemy się również koniecznością wprowadzenia map potrzeb zdrowotnych. To element niezbędny do racjonalnego kontraktowania. To temat gorący. Ważna jest również jakość tych map. Na razie mamy mapy związane z onkologią, które zostały rozesłane z prośbą o opinie do samorządów. Jesteśmy już prawie na ukończeniu map potrzeb kardiologicznych.
- W przyszłym roku nie będzie kontraktowania
- Podwyżki dla pielęgniarek
Mamy z tymi przepisami pewien kłopot. Jeśli zostało podpisane porozumienie to trzeba je wypełnić. Choć będzie to niezmierne trudne ze względów finansowych.
- Leki 75+
Mogę powiedzieć, że z tym projekt jesteśmy już prawie gotowi. Projekt za tydzień ujrzy światło dzienne i zostanie wysłany do konsultacji zewnętrznych. Jest to inicjatywa rządowa. Wszystkie osoby 75+ będą mogły skorzystać z tego projektu, przede wszystkim, żeby uniknąć nadużyć w tym zakresie i dodatkowych zaświadczeń. Średnio takie osoby konsumują ok. 3 opakowań miesięcznie. W związku z tym to duży wydatek. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę i z ograniczeń finansowych. Dlatego receptę przepisze tylko lekarz rodzinny, żeby zapewnić pewną kontrolę wypisywanych leków. To zabezpieczy nas przed nadużyciami. Drugim ograniczeniem będzie to, że nie wszystkie leki znajdą się na liście 75+.
- kwestia własności podmiotów leczniczych
Chcemy odwrócić przymus komercjalizacji. Tu większa kwestię musi odgrywać koordynacja. Tam, gdzie doszło do przekształcenia, chcemy wprowadzić zasadę non profit, czyli każdy zysk musi być przeznaczony na działalność leczniczą spółki.
- finansowanie budżetowe
Nie mam planu rewolucji systemu. Pacjenci w ogólnie tych zmian nie odczują. Ta zmiana ma doprowadzić do tego, żeby wszyscy mieli prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Tak dzisiaj nie jest. Chcemy również zlikwidować krytykowany przez wszystkich NFZ. Poz0stanie składka zdrowotna, która będzie nazywana podatkiem zdrowotnym. Role płatników regionalnych będą odgrywały instytucje, które powstaną przy wojewodach. Prace analityczne nad tym projektem już się zaczęły, ale projekt tej ustawy powstanie najwcześniej za kilka miesięcy i będzie szeroko konsultowany. Zapewniam, że to nie będzie decyzja, która zostanie od razu wprowadzona. Będzie okres przejściowy.
- braki kadry medycznej
Mamy ogromy problem z niedoborem lekarzy i pielęgniarek. Najlepszym rozwiązaniem problemu będzie zwiększenie liczby kształconych lekarzy. Od przyszłego roku na studiach lekarskich w języku polskim będzie więcej miejsc. Chcemy również przywrócić podyplomowy staż dla lekarzy i lekarzy dentystów.
- powstanie ustawa dotyczący podstawowej opieki zdrowotnej
Chcielibyśmy, żeby lekarze rodzinny korzystali ze swych kompetencji. Chcemy zapewnić wzrost finansowania i ograniczyć liczbę przypisanych pacjentów. Lekarz rodzinny musi być koordynatorem szeroko pojętej opieki z ogromnym naciskiem na profilaktykę i wczesne rozpoznanie.
- zdrowie publiczne
Będą podejmowane działania, które mają przyczynić się do walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
Minister zapowiedział, że wszystkie pomysły będą wprowadzone po konsultacjach społecznych, z użym wyprzedzeniem. Radziwiłł po raz kolejny potwierdził, że program in vitro nie będzie finansowanych z budżetu państwa.
Źródło: rmf24.pl/medexpress.pl