Konstanty Radziwiłł powiedział, że Ministerstwo pracuje nad tym, aby naprawić zaniedbania w polskiej służbie zdrowia. - Ten proces trwa i wymaga wielkiego zaangażowania całego środowiska, któremu leży na sercu dobro polskich pacjentów - powiedział minister zdrowia.
Czym chwali się Ministerstwo Zdrowia?:
- leki 75+
Od września tego roku działa program Leki 75+. Dzięki niemu seniorzy po 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków, które znajdują się na liście refundacyjnej. Obecnie zawiera ona 1149 preparatów (68 substancji czynnych). Są to leki stosowane w większości chorób wieku podeszłego (np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy). Przez półtora miesiąca z programu skorzystało 1,1 mln osób. Wydano im ponad 4 mln opakowań bezpłatnych leków i wystawiono ponad 1,7 mln recept na bezpłatne leki.
Docelowo wydatki na leki refundowane w grupie 75+ zmniejszą się w 2017 roku o ponad 60% (w 2015 roku wyniosły około 860 mln zł). Planujemy poszerzyć listę, tak aby jak najpełniej odpowiadała potrzebom osób starszych.
W 2017 r. na finansowanie projektu przeznaczymy 564 mln zł. Ta kwota w kolejnych latach będzie wzrastać.
- koniec dekomercjalizacji szpitali
Reformę systemową służby zdrowia zapoczątkowała ustawa o dekomercjalizacji szpitali (nowelizacja ustawy o działalności leczniczej). Ustawa weszła w życie w lipcu tego roku. Przywróciła najważniejszą zasadę w służbie zdrowia – gwarancję i odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo i zdrowie obywatela.
Nowelizacja gwarantuje zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce. Odchodzimy od działania dla zysku kosztem pacjentów. Dziś samorząd, uczelnia medyczna czy inny podmiot publiczny nie może zbyć udziałów w szpitalu, jeżeli powodowałoby to utratę pakietu kontrolnego. Przekształcone już szpitalne spółki swoje ewentualne zyski będą musiały przeznaczać na działalność leczniczą – dla pacjentów. Ustawa obejmuje także szereg innych regulacji – znosi obowiązkowe, kosztowne ubezpieczenia dla szpitali; umożliwia finansowanie przez samorządy dodatkowych świadczeń, umożliwia tworzenie nowych SPZOZ-ów.
- większa dostępność do leków
Leki mają być tańsze nie tylko dla seniorów. Dlatego na listy leków refundowanych wprowadziliśmy 23 nowe substancje czynne, przydatne szczególnie w leczeniu chorób nowotworowych, psychicznych, endokrynologicznych, gastrologicznych, w stwardnieniu rozsianym i chorobie Parkinsona. Rozpoczęliśmy także refundację kannabinoidów dla dzieci i dorosłych w padaczce lekoopornej.
- od l stycznia pacjenci bez ubezpieczenia będą mogli skorzystać z opieki w POZ
Zapewniliśmy dostęp do podstawowych świadczeń każdemu pacjentowi – również tym formalnie nieuprawnionym. W ten sposób znieśliśmy barierę w dostępie do podstawowej pomocy. Dzięki temu Polacy będą diagnozowani szybciej, a ich leczenie będzie skuteczniejsze i tańsze.
- zmiany w kształceniu lekarzy
Spadająca liczba pracowników służby zdrowia to od lat ogromny problem. Aby temu zaradzić zwiększyliśmy limit miejsc na kierunku lekarskim o 912 miejsc (ponad 600 na studiach stacjonarnych w języku polskim). To blisko o 1/5 więcej studentów kierunku lekarskiego niż do tej pory. Wysoko wykwalifikowani lekarze – którzy pracują w kraju, a nie za granicą – zapewnią (w dłuższej perspektywie) łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej. Przygotujemy także strategię dla innych zawodów medycznych.
Kierujemy strumień inwestycji tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebny
- wprowadzono IOWISZ
Dzięki wprowadzeniu Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) zapewniliśmy przejrzysty i racjonalny proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia.
Blisko 12 miliardów złotych z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 chcemy spożytkować we właściwy sposób. Przejrzysty proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia, o który mogą wystąpić podmioty lecznicze, będzie podstawą dla podpisywania kontraktów z NFZ i wniosków o dofinansowanie infrastruktury. „To nie wielkie projekty decydują o skuteczności służby zdrowia, ale setki jednostek w każdym regionie kraju zapewniające każdego dnia najwyższej jakości usługi lecznicze. Mapy potrzeb i IOWISZ racjonalizują proces inwestycyjny w służbie zdrowia i uniezależniają go od czynników politycznych” – podkreślił minister.
- Ministerstwo Zdrowia chwali się prowadzeniem konsultacji społecznych
Działamy na rzecz obywateli i dla dobra pacjentów. Chcemy, aby uczestniczyli w kształtowaniu polityki zdrowotnej w Polsce. Dlatego w swoich działaniach prowadzimy szerokie konsultacje społeczne wśród ekspertów i zwykłych obywateli. Minister podkreślił, że ich głos jest bardzo ważny. „Konsultujemy nie tylko bieżące problemy i już przygotowane projekty. Przede wszystkim stale prowadzimy rozmowy o kształcie przyszłych reform i programów, tak aby od samego początku ich powstawania uczestniczyli w naszych pracach Ci, których te ustawy i programy będą dotyczyły”.
- ustawa antytytoniowa
Nowelizacja reguluje kwestie e-papierosów i realizuje europejską dyrektywę tytoniową.
Palenie jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego i co roku kilkadziesiąt tysięcy osób traci życie w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów.
Aby przeciwdziałać popularyzacji papierosów elektronicznych ograniczyliśmy ich sprzedaż młodzieży poniżej 18. roku życia i zobowiązaliśmy sprzedawców do umieszczania ostrzeżeń tekstowych. Ograniczyliśmy także miejsca, w których dopuszczalne jest ich palenie.
Dążymy do zmniejszenia dostępności tych wyrobów dla dzieci i młodzieży i staramy się lepiej kontrolować obrót – zarówno zwykłych papierosów, jak i e-papierosów.
- zmiany w wycenie świadczeń gwarantowanych
Skoncentrowaliśmy się na kardiologii i pediatrii. Nowe taryfy w kardiologii powstały na podstawie rzeczywistych kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców. Część środków przenieśliśmy z przeszacowanej kardiologii inwazyjnej do zaniedbanej kardiologii zachowawczej i pediatrii. Dzięki temu wyrównają się duże dysproporcje w tych obszarach.
Przygotowaliśmy także program kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca, tak aby po pobycie w szpitalu nie musieli martwić się o dostęp do lekarzy i rehabilitacji.
- Służba zdrowia, aby mogła w pełni realizować misję społeczną, musi być przejrzysta i zrozumiała dla zwykłych ludzi. Nie może też powalać na bogacenie się jednych i ubożenie drugich, ani podział na pacjentów którzy się opłacają i którzy są odsyłani od Annasza do Kajfasza, bo ich leczenie przynosi straty – powiedział na konferencji minister zdrowia.
- mapy potrzeb zdrowotnych
Mapy wskazują, gdzie powinien być skierowany strumień inwestycji i jak powinna wyglądać struktura szpitalnictwa w Polsce. Jest to drogowskaz, na podstawie którego IOWISZ może precyzyjnie oceniać inwestycje.
Mapy tworzą także ramy regionalnej polityki zdrowotnej. Wskażą priorytety w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Dzięki temu świadczenia zdrowotne będą zabezpieczone zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. - Podstawą dla dalszego działania jest precyzyjna wiedza – kto i w jakim zakresie potrzebuje pomocy medycznej – dopiero posiadając taką wiedzę, można projektować dalsze zmiany – zaznaczył minister.
- nowy system dla służby krwi
Po wielu latach opóźnień zakończyliśmy z sukcesem prace nad ustawą i dostosowaliśmy polskie prawo do norm unijnych. Dzięki temu zapewniliśmy bezpieczeństwo zarówno biorcom, jak i dawcom krwi. Ustandaryzowaliśmy procesy krwiodawstwa i krwiolecznictwa. System jakości, który zostanie wdrożony we wszystkich centrach krwiodawstwa, zapewni najwyższy poziom działania od momentu pobrania krwi przez badania, przechowywanie, transport, wydawanie i przetoczenie biorcy krwi. Rozpoczęliśmy także prace nad system e-Krew.
- staż podyplomowy
Odpowiedzieliśmy na apele środowiska lekarskiego i absolwentów studiów medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu na czas stażu to naturalny etap rozwoju. Młody adept wdraża się pod opieką doświadczonego patrona. Kształcenie kolejnego pokolenia lekarzy to jeden z naszych priorytetów. Musimy dbać o jakość tego kształcenia, dlatego przywróciliśmy staż dyplomowy.
- rozporządzenie kryterialne
Zależy nam na tym, aby w konkursach była ważna zarówno jakość usług, jak i cena. Rozporządzenie wspiera tych świadczeniodawców, którzy zapewniają kompleksowe udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Nasza wizja skoordynowanej opieki zdrowotnej zakłada, że jeden podmiot będzie prowadził leczenie w jak największym zakresie. Taki model opieki lepiej zabezpieczy potrzeby pacjentów. Dlatego rozporządzenie kryterialne premiuje jak najszersze pakiety świadczeń – niezależnie od rozmiarów placówki i tego czy jest to jednostka prywatna czy publiczna.
- realizacja Narodowego Programu Zdrowia
Narodowy Program Zdrowia prowadzi do wydłużenia życia Polaków, poprawy zdrowia i jakości ich życia oraz ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu. Wyznacza 6 celów operacyjnych na rzecz dłuższego i zdrowszego życia. To wstęp do budowy instytucji odpowiedzialnej za zdrowie publiczne – Urzędu Zdrowia Publicznego, który rozpocznie działanie 1 stycznia 2018 r.
- program zdrowia prokreacyjnego
Program zwiększa dostęp do świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności, poprzez utworzenie co najmniej 16 ośrodków wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt niezbędny do diagnozowania niepłodności. Zakłada także wsparcie dla kobiet i mężczyzn, którzy borykają się z zaburzeniami płodności.
- program leczenia stopy cukrzycowej
Program ma na celu wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia ZSC. Jest to pierwszy kompleksowy, skoordynowany plan działań na rzecz tej grupy chorych. Wczesne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiega aż 90% przypadków amputacji kończyn i zmniejsza liczbę hospitalizacji (do tej pory nasz kraj charakteryzował się wstydliwą, bardzo wysoką statystyką amputacji kończyn). Doposażenie gabinetów, zaawansowane szkolenia i kampania skierowana do pacjentów doprowadzą do skutecznego ograniczenia tego problemu.
- zmiany w rozporządzeniu sklepikowym
Chcemy, aby dzieci i młodzież w szkołach mogły jeść zdrowo i smacznie. Chcemy podnosić ich świadomość zdrowego żywienia, a nie zabraniać im czegokolwiek. Dlatego katalog produktów dostępnych w szkolnych sklepikach poszerzyliśmy o tak podstawowe produkty, jak kanapki czy bułki. Jest jeden warunek – muszą spełniać kryteria jakości i zdrowego stylu życia.
- powszechne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom
To nasz duży sukces. Od początku 2017 r. nowo narodzone dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom. Eksperci wskazują, że wprowadzenie tych szczepień zmniejszy liczbę zachorowań i zwiększy odporność. Przyczyni się także do zmniejszenia zjawiska antybiotykoodporności.
- projekt „Za życiem”
Odegraliśmy kluczową rolę w przygotowaniu tego rządowego projektu. Umożliwi on wsparcie rodzin, w których pojawiają się tzw. trudne ciąże. Trzon tego programu to świadczenia medyczne i pomoc psychologiczna.
- zmiany w pakiecie onkologicznym
Aby zmniejszyć biurokrację, która utrudnia realizację założeń pakietu, upraszczamy procedury. Chcemy, aby karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO) faktycznie spełniała swoje zadanie.
Częściowo znosimy złożony system sprawozdawczości. Jednocześnie wprowadzamy obowiązkowe krótkie terminy dla osób, które można diagnozować tylko w procesie leczenia. Co najważniejsze – rozszerzamy listę nowotworów objętych pakietem.
„Pakiet onkologiczny musi działać w maksymalnie szerokim zakresie, tak aby każdy potrzebujący go pacjent miał dostęp do łatwego i efektywnego systemu opieki” – zaakcentował minister.
Plany:
Minister zapowiedział pracę nad: dużą ustawą refundacyjną i wynagrodzeniami w służbie zdrowia. Zapowiedział, że w drugim roku skupi się na reformie systemowej. Zmiany te wprowadzą ustawy o sieci szpitali, podstawowej opiece zdrowotnej oraz ratownictwie medycznym. W 2018 r. zniknie Narodowego Funduszu Zdrowia.