Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w Polsce zabraknie szczepionek? Resort zdrowia odpowiada.
W związku z doniesieniami o braku szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, które pojawiają się mediach, wyjaśniam, że są to nieścisłe informacje, wprowadzające pacjentów w błąd - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy MZ.
Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi dla wszystkich dzieci. Jednak – w związku z czasowym problemem z ich produkcją i dystrybucją w 2014 r., który występował w całej Europie – dostęp do szczepionek był ograniczony w I półroczu 2015 r.
Problemy z dostawami szczepionek zdarzają się sporadycznie. Krzysztof Bąk wyjaśnia, że Ministerstwo Zdrowia zawsze otrzymuje takie informacje wcześniej i podejmuje działania zapewniające ciągłość szczepień. W tym celu w VI kwartale 2014 r. resort przekazał do wszystkich placówek ochrony zdrowia w Polsce zalecenia dotyczące wykonywania szczepienia ochronnego przeciwko krztuścowi. Dzięki temu, mimo problemów producenta z wywiązaniem się z obowiązku zapewniania ciągłości dostaw, dzieci były szczepione w terminach, które pozwalają zachować odporność na choroby zakaźne.
Obecnie wszystkie dostawy szczepionek są realizowane zgodnie z harmonogramem:
I dostawa do 15 sierpnia 2015 (128 000 dawek – zrealizowana);II dostawa do 30 września 2015 (100 000 dawek – zrealizowana);III dostawa do 31 października 2015 (100 000 dawek);IV dostawa do 30 listopada 2015 (104 490 dawek);
W odniesieniu do szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) informuję, że preparaty zostały zakupione w 2015 r. Kolejna dostawa będzie w listopadzie.
Nie ma niebezpieczeństwa, że w Polsce zabraknie szczepionek.
Źródło: mz.gov.pl