Jakie zmiany będą wprowadzone do pakietu onkologicznego w ciągu najbliższych miesięcy?
Rzeczywiście stanie się to za kilka miesięcy, bo to wymaga zmian ustawowych. Podstawową zmianą jest zredukowanie uciążliwości wypełniania karty DILO. Zostanie ona zmniejszona z siedmiu do dwóch stron i będzie w stu procentach prowadzona w formie elektronicznej. Kartę tę będą mogli wydawać również lekarze specjaliści także w przypadku podejrzenia, nie tylko, jak to było do tej pory, w przypadku potwierdzenia choroby nowotworowej. To też znacząca zmiana. Kolejne zmiany organizacyjne to możliwość rezygnacji z prowadzenia sprawozdawczości kolejkowej. Cała sprawozdawczość kolejkowa będzie prowadzona wyłącznie poprzez kartę DiLO. Wszelkie inne formy zostaną zlikwidowane, łącznie ze sprawozdawczością pierwszego wolnego terminu. Następna rzecz to rozdzielenie karty DiLO z rejestrem chorób nowotworowych. W tej chwili prowadzenie karty DiLO nie będzie się wiązało z koniecznością wpisania numeru z KRS.
A co z opieką paliatywną?
Opieka paliatywna, pamiętajmy, że obejmuje nie tylko obszar związany z chorobami onkologicznymi, ale też innymi. Wobec czego należy go traktować osobno, choć zmieniamy ten system wraz ze zmianami w pakiecie onkologicznym. Chodzi głównie o to, by nie limitować leczenia paliatywnego i hospicyjnego.
Czy w jakiś sposób będzie też dotknięta kwestia specjalistycznych ośrodków onkologicznych?
Tu cała sztuka polega na zachowaniu równowagi między dostępem do leczenia onkologicznego, a kompleksowością i jakością diagnostyki i leczenia. Zaczynami powoli przecierać tę drogę, promując ośrodki szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej. To będzie nowy produkt finansowy ze strony NFZ.