Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Ministerstwo Zdrowia obiecało rozmowy o przyszłości zawodu technika farmaceutycznego i...

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 12 listopada 2014 10:03

Ministerstwo Zdrowia obiecało rozmowy o przyszłości zawodu technika farmaceutycznego i... - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki obiecał powołanie grupy roboczej mającej na celu opracowanie kompleksowych założeń dotyczących przyszłości zawodu technika farmaceutycznego. Grupa miała zacząć działać w pierwszej połowie września 2014. Do tej pory nikt jednak nie odezwał się w tej sprawie...
[caption id="attachment_20325" align="alignnone" width="620"]Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta[/caption]

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki obiecał powołanie grupy roboczej mającej na celu opracowanie kompleksowych założeń dotyczących przyszłości zawodu technika farmaceutycznego. Grupa miała zacząć działać w pierwszej połowie września 2014. Do tej pory nikt jednak nie odezwał się w tej sprawie...

Konfederacja Lewiatan w imieniu swoim, Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych, Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, przekazała do Ministerstwa Zdrowia wspólne pismo dotyczące wygaszania kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego.

Autorzy listu domagają się utworzenia grupy roboczej, która zajęłaby się przyszłością tego zawodu.

Wszyscy zainteresowani wskazują na ustalenia, których dokonano podczas spotkania 29 lipca 2014 roku w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, które dotyczyło wygaszania kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego.

Podczas tego spotkania wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zadeklarował powołanie wspólnej grupy roboczej z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, mającej na celu opracowanie kompleksowych założeń dotyczących przyszłości zawodu technika farmaceutycznego. Uczynił także odpowiedzialną za powstanie tego zespołu Jolantę Orłowską-Heitzman, dyrektor departamentu nauki i szkolnictwa wyższego w Ministerstwie Zdrowia.

Wiceminister obiecał, że osoby uczestniczące w spotkaniu  miały zostać poinformowane o powstaniu takiej grupy i zaproszone do aktywnego udziału w jej pracach. Grupa miała zacząć działać w pierwszej połowie września 2014. Do tej pory nikt jednak nie odezwał się w tej sprawie.

Autorzy listu przypominają, że prace grupy roboczej są niezbędne do wypracowania wspólnego stanowiska w kwestii podziału kompetencji pomiędzy technikiem farmaceutycznym a farmaceutą oraz jakości kształcenia technika farmaceutycznego przy jednoczesnym kontynuowaniu kształcenia w tym zawodzie, a rozwiązanie przyjęte w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 8 sierpnia 2014, które przesuwa termin wygaszania kształcenia techników nie podejmuje tych zagadnień.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, po interwencji Konfederacji Lewiatan, przesunęło wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodzie technika farmaceutycznego na rok szkolny 2018/2019, czyli o dwa lata w stosunku do pierwotnie proponowanego terminu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także: Pielęgniarki domagają się podwyżek: chcą zarabiać 60 proc. tego co lekarze

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!