Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2016 14:47

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Sielski
Ministerstwo Zdrowia wydało nowy komunikat w sprawie opieki okołoporodowej.

"W nawiązaniu do kolejnych doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej ponownie zapewniamy, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie" - przekonuje Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo twierdzi, że zmiany mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. Dotyczą wszystkich standardów medycznych.

Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały – zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone.

W rozporządzeniu minister zdrowia będzie określał organizację opieki zdrowotnej. W tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r., również określają kwestie organizacyjne. Przeanalizujemy obecne przepisy i wykorzystamy je przy tworzeniu nowego standardu. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Standardy medyczne są to m.in. opisy poszczególnych procedur medycznych. Towarzystwa naukowe oraz zespoły ekspertów w poszczególnych dziedzinach medycyny opracowują je na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych.

Jako schematy postępowania, które są oparte na aktualnej wiedzy medycznej, stanowią bardzo ważne wskazówki w codziennej praktyce lekarskiej. Jednak nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. Zdążają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem – wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń.
Minister zdrowia będzie mógł wydawać obwieszczenia z wytycznymi i zaleceniami

Dobro pacjentów jest dla nas najważniejsze. Zapewniamy, że standardy opieki okołoporodowej – zarówno organizacyjne, jak i  postępowania medycznego – będą nadal obowiązywały w szpitalach.

Minister zdrowia będzie mógł ogłaszać w obwieszczeniu standardy postępowania medycznego opracowane przez towarzystwa naukowe. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to umożliwi, został przekazany do Sejmu (druk nr 1098).

Zmiany dotyczące standardów opieki medycznej zostały wprowadzone w wyniku uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską.

Zdaniem Fundacji Rodzić Po Ludzku zmiany te nie były konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową, a co więcej - zostały wprowadzone do ustawy już po konsultacjach społecznych i zatajone. Zostały wprowadzone na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej.

"Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie poinformował o zmianach w ustawie, a nawet jeszcze we wrześniu FRpL otrzymała pismo z Ministerstwa Zdrowia podtrzymujące celowość istnienia Standardów. Ministerstwo Zdrowia zataiło informacje o zmianach w ustawie przed zespołem ekspertów, w skład którego wchodzili krajowi konsultanci do spraw ginekologii i położnictwa, perinatologii, neonatologii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, epidemiolodzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych" - informuje Fundacja Rodzić po Ludzku.

Chodzi o Art. 22 ust.5 ustawy o działalności leczniczej, który przed zmianami brzmiał: "Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy postępowania medycznego w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzeba zapewnienia odpowiedniej jakość świadczeń zdrowotnych”.  W zmienionym zapisie zastąpiono „standardy postępowania medycznego” „standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej”.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.