Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych. Ministerstwo Zdrowia zgadza się z zarzutami i…
Będą zmiany w Narodowym programie zwalczania chorób nowotworowych – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.
Przypomnijmy: NIK wytknął wiele zastrzeżeń do Programu. Zdaniem Izby Ministerstwo Zdrowia słabo nadzoruje realizację Programu.
Zgodnie z ustawą – państwo powinno przeznaczać na Program zwalczania chorób nowotworowych co najmniej 250 mln rocznie, a na samo wczesne wykrywanie chorób nowotworowych nie mniej niż 10 proc. wydatków na Program. Tymczasem sumy przekazywane na wczesną profilaktykę były dużo wyższe – dochodziły nawet do 38 proc. wydatków – wskazuje NIK.
Izba wytyka nieefektywne realizowane badań przesiewowych: koszty administracyjno-logistyczne od 2006 r. – ponad 159 mln zł, koszt samych zaproszeń od 2009 r. ponad 30 milionów złotych.
Tymczasem odsetek Polek zgłaszających się na badania profilaktyczne w ostatnich latach nie uległ poprawie, a nawet w niektórych województwach zmniejszył się.
Izba krytykuje również sposoby zachęcania Polaków do badań, które nie przynoszą efektów.
W związku z wieloma uchybieniami wytkniętymi przez NIK Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w kolejnym Programie zwalczania chorób nowotworowych zostaną wprowadzone zmiany.
„Należy podkreślić, że przygotowywany przez resort zdrowia Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych na kolejne lata będzie oparty na nowych zasadach dotyczących planowania zakupów sprzętu onkologicznego, nadzoru nad jego wykorzystywaniem. Ma on także na celu usprawnienie działań służących poprawie efektywności profilaktyki przeciwnowotworowej” – informuje MZ na swojej stronie internetowej.
Jednocześnie zdaniem resortu do poprawy leczenia onkologicznego w Polsce ma przyczynić się pakiet onkologiczny, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.
Źródło: mz.gov.pl/nik
Przeczytaj również: Kontrole NIK pokazują absurdy