Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 421 posłów, przeciw było 12, a 11 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zapisy, które z pewnością będą pomocne dla wielu pacjentów korzystających z publicznej i prywatnej ochrony zdrowia.
Samorząd lekarski od początku zabiegał o te zmiany, spotykając się z decydentami i biorąc udział w procesie legislacyjnym omawianej ustawy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podkreśla, że to wielki sukces samorządu lekarskiego, ponieważ ustawa jest odpowiedzią na potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Decyzja Sejmu potwierdza skuteczność NRL w dostosowywaniu systemu ochrony zdrowia do realnych wymagań społeczeństwa.
- To ogromny krok naprzód, który z pewnością będzie pomocny dla wielu pacjentów korzystających z publicznej i prywatnej ochrony zdrowia. Umożliwi to lekarzom łatwiejsze wykonywanie swoich obowiązków oraz przyczyni się do zmniejszenia kolejek w systemie, co z pewnością wpłynie na poprawę jakości opieki zdrowotnej – komentuje prezes NRL.
Zmiany w przepisach pozwolą lekarzom wystawiać recepty na darmowe leki również w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, a także w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Dotychczas recepty na leki z listy "S" i "Dz" mogli wystawiać jedynie lekarze z kontraktem z NFZ w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub w szpitalu.
- Od samego początku, jak tylko to ograniczenie weszło w życie, zgłaszaliśmy, że jest to nie tylko niesprawiedliwe względem lekarzy, którym ogranicza się ich prawa do wystawiania recept, ale przede wszystkim względem pacjentów, którym tak naprawdę przysługują te bezpłatne leki – wskazuje wiceprezes NRL Klaudiusz Komor, podkreślając w materiale wideo, że spełnienie postulatu samorządu lekarskiego pomoże w utrzymaniu ciągłości leczenia.
Źródło: inf pras NIL