Minister spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się opieką okołoporodową i wyjaśnił na czym będą polegały zmiany dotyczące standardów opieki medycznej, i w jakim celu są wprowadzane.
Nowe rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej ma powstać we współpracy z przedstawicielami organizacji, które uczestniczyły w spotkaniu.
Minister zdrowia będzie mógł wydawać obwieszczenia z wytycznymi i zaleceniami
Minister zdrowia będzie mógł również ogłaszać w obwieszczeniu wytyczne i zalecenia opracowane przez towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to umożliwi, został przekazany do Sejmu.
Rekomendacje zawarte w obwieszczeniach będą mogły stanowić jeden z warunków kontraktowania świadczeń medycznych.
Minister zapewnił, że sądy nie będą bezradne, jeśli personel medyczny przyczyni się do krzywdy kobiety rodzącej lub jej dziecka.
Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych reguluje ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Stanowi ona, że świadczenia powinny być udzielane:
- zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,
- w oparciu o doświadczenie zawodowe lekarza,
- zgodnie z dostępnymi w danej sytuacji metodami i środkami,
- z uwzględnieniem sytuacji pacjenta oraz w uzgodnieniu z nim.
- W związku z tym lekarz musi opierać się na wiedzy medycznej, którą w postaci wytycznych lub rekomendacji wydają towarzystwa naukowe. W postępowaniu sądowym biegli oraz osoby skarżące mogą skonfrontować zastosowane procedury medyczne z wytycznymi zawartymi w rekomendacjach.
Aktualne standardy opieki okołoporodowej będą obowiązywały do końca 2018 roku.
Źródło: mz.gov.pl