Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

MZ: Jest projekt rozporządzenia dot. podwyżek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lipca 2022 07:24

MZ: Jest projekt rozporządzenia dot. podwyżek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Celem zmiany rozporządzenia jest konieczność skorygowania mechanizmu obniżania współczynników korygujących przez dostosowanie go do ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1352), a także wydanej na podstawie tej ustawy przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomendacji dotyczącej wzrostu poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiana wprowadzona w §16 ust. 4d załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 787, z późn. zm.), dookreśla, iż wskazane w nim współczynniki korygujące stosuje się do wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, ustalonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1801, z późn. zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1104). Powyższe wiąże się z przyjętym w ww. rekomendacji mechanizmem przekazywania środków na wzrost najniższego wynagrodzenia zasadniczego poprzez wzrost wyceny poszczególnych świadczeń.
Zmiany wprowadzane w §16 ust. 4g i 4h mają na celu wyeliminowanie obecnych wątpliwości co do ich stosowania przez dookreślenie, iż zmniejszenie współczynnika korygującego, jest proporcjonalne do udziału wartości świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wzrost, o którym mowa w ust. 4f pkt 1–5 w tej umowie bez uwzględnienia wartości współczynników korygujących.
Dodawany przepis §16 ust. 4i załącznika do rozporządzenia pozwoli na rozwiązanie problemu wartości współczynników korygujących w umowach, które zostały w części rozwiązane bądź w części wygasły.

Projekt: TU

Źródło: RCL

Podobne artykuły

iStock-1396899642

Podwyżkowy chaos

5 października 2022
Msolecka
Felieton

Podwyżki są, a pieniędzy nie ma...

5 września 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także