MZ opublikowało kolejne interaktywne aplikacje do map potrzeb zdrowotnych, które pozwolą użytkownikom na sprawniejsze poruszanie się po statystykach.
Aplikacje zostały przygotowane z wykorzystaniem najbardziej aktualnych dostępnych danych. Zawierają analizy z badania Global Burden of Disease, z wynikami udostępnionymi po raz pierwszy na poziomie województw. Ich stworzenie było możliwe dzięki współpracy z Uniwersytetem Waszyngtońskim w Seattle.
Ujęcie szerszego zakresu danych pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb zdrowotnych Polaków.
Aplikacje są dostępne bez konieczności logowania – poprzez podstronę „Mapy potrzeb zdrowotnych 2020”. Po jej otwarciu widoczne są ikony obrazujących różne zakresy analiz, np. podstawowa opieka zdrowotna, leczenie szpitalne, sprzęt medyczny. Po kliknięciu w wybrany zakres świadczeń nastąpi przekierowanie do właściwej aplikacji lub raportu. Dzięki temu użytkownicy mogą samodzielnie, w prosty sposób zapoznać się z interesującymi ich informacjami. U góry znajduje się pasek z zakładkami zawierającymi poszczególne analizy, natomiast z lewej strony – pole z filtrami umożliwiającymi wybranie konkretnego zakresu prezentowanych danych (rok, województwo, rozpoznanie, kadra medyczna itp). Możliwe jest także pobranie danych w formacie xlsx lub csv.
Mapy potrzeb zdrowotnych to opracowania, publikowane regularnie od 2015 roku, z najważniejszymi danymi o systemie ochrony zdrowia. Ich publikacja jest potrzebna do oceny sytuacji oraz zidentyfikowania obszarów, które wymagają zmian. Stanowią one bazę danych i analiz dla instytucji i osób z obszaru ochrony zdrowia m.in. Ministerstwa Zdrowia, NFZ, samorządów, dyrektorów szpitali czy przychodni. Opracowywane są przez Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Źródło: MZ