Dziennik "Fakt" poinformował, że przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom był ustawiony. Zdaniem dziennikarzy z przetargiem dzieją się dziwne rzeczy.
"Jeden z koncernów starający się o wygraną w przetargu wysłał do resortu Konstantego Radziwiłła (58 l.) zapytanie, czy można by przyjąć, że mamy w Polsce stan klęski żywiołowej. A ministerstwo orzekło, że owszem! Czyżby władze chciały coś przed nami ukryć? Raczej nie. To po prostu jedyny sposób, by móc legalnie sprzedać w Polsce leki, których nie wyprodukowano na terenie Unii Europejskiej i które nie zostały dopuszczone na terenie Wspólnoty do obrotu. Jak ustaliliśmy, koncern starający się o tak szczególne traktowanie nie jest w stanie wyprodukować w przewidzianym terminie 1,2 mln zamawianych szczepionek. Dlatego chce je sprowadzić z fabryki w Azji. Tyle że zgodnie z prawem szczepionki te musiałyby przejść pełną procedurę rejestracji i badań czy są bezpieczne. A tak koncern ich uniknie" - napisał "Fakt".
Dziennik poinformował również, że koncern finansował przez wiele lat wiceministra Krzysztofa Łandę. "O ile fakt objęcia szczepieniami wszystkich dzieci trzeba ocenić pozytywnie, to w normalnych okolicznościach za taki przetarg Łanda już byłby wyrzucony – mówi nam nasz rozmówca z Ministerstwa Zdrowia" - pisze "Fakt.
Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, które twierdzi, że przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Jednocześnie resort zdrowia zapewnił, że wiceminister Krzysztof Łanda nie jest w żaden sposób związany z tą sprawą.
Dlaczego dopuszczono, żeby szczepionki pochodziły z Azji?
"Zakład zamówień publicznych prowadzi przetarg w trybie nadzwyczajnym, ponieważ szczepionki muszą zostać zakupione do końca 2016 r. Aby od 1 stycznia 2017 r. nowo narodzone dzieci mogły być szczepione przeciwko pneumokokom, szczepionki muszą znaleźć się na czas w Centralnej Bazie Rezerw w Porębach. Następnie muszą zostać przekazane do wszystkich powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju, aby placówki, zatrudniające lekarzy wykonujących szczepienia mogły odebrać szczepionki i zaszczepić dzieci w terminie. W związku z tym zgodziliśmy się na zakup szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych, pod warunkiem, że wykonawca uzupełni każde opakowanie o ulotkę przetłumaczoną na język polski. Wyrażenie zgody w żaden sposób nie rozstrzyga o wyniku przetargu" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Oferty w przetargu można składać do 14 listopada do godz. 10.00.