Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

MZ: W Polsce działa 13 centrów urazowych

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 9 lipca 2014 09:03

MZ: W Polsce działa 13 centrów urazowych - Obrazek nagłówka
Centra urazowe to jedna z najważniejszych inwestycji finansowanych przez Unię Europejską w sektorze zdrowia. W jakich miastach działają centra urazowe?

 

[caption id="attachment_46171" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Centra urazowe to jedna z najważniejszych inwestycji finansowanych przez Unię Europejską w sektorze zdrowia. W jakich miastach działają centra urazowe?

W Polsce działa 13 centrów urazowych. Powstały one ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, na ich utworzenie przeznaczono ok 35 mln euro z Unii Europejskiej. Ośrodki znajdują się w Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Sosnowcu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Wrocławiu. To właśnie tam trafiają najciężej poszkodowani pacjenci. Istotą tych ośrodków jest szybka diagnostyka i leczenie na bardzo wysokim poziomie – z zakresu kilku specjalizacji równocześnie.

O przewiezieniu pacjenta do centrum decyduje lekarz lub ratownik (obecni na miejscu zdarzenia), biorąc pod uwagę stan poszkodowanego i jego obrażenia. Po przetransportowaniu pacjenta do ośrodka odbywa się wstępna diagnostyka w szpitalnym oddziale ratunkowym. Tu wykonywane są czynności niezbędne do stabilizacji funkcji życiowych i zapadają decyzje dotyczące dalszej terapii.

Jak informuje MZ, wszystkie centra zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, m.in. z zakresu neurochirurgii, ortopedii, traumatologii i anestezjologii. Nowa aparatura trafiła także na bloki operacyjne i szpitalne oddziały ratunkowe. W samym tylko Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie kupiono ponad 460 sztuk takiego sprzętu.

Centra urazowe zostały utworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych – głównie z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Musiały posiadać m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowaną kadrę medyczną i lokalizację, która umożliwia świadczenie usług medycznych dla co najmniej 1 mln osób.

Źródło: mz.gov.pl

Czytaj także: NFZ nasyła urzędy skarbowe na pacjentów

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.