- 30 czerwca 2024 r. upływa termin na dostosowanie się szpitalnych oddziałów ratunkowych do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia.
- Obecnie w kraju funkcjonuje 246 SOR, z których po 30 czerwca 2024 r. 27 SOR nie spełni wymagania w zakresie zapewnienia udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w lokalizacji SOR.
- Szpitale sygnalizują problemy z zapewnieniem ww. lekarzy w SOR, nie tylko na stanowisku kierownika oddziału ratunkowego, ale również jako bieżącej obsady. Na 246 istniejących SOR, po 30 czerwca 2024 r. 51 SOR nie spełni wymagania w powyższym zakresie.
30 czerwca 2024 r. upływa termin na dostosowanie się szpitalnych oddziałów ratunkowych do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 336, z późn. zm.), w zakresie:
1) organizacji w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej;
2) zapewnienia na stanowisku ordynatora szpitalnego oddziału ratunkowego (lekarza kierującego oddziałem) lekarza o określonych kwalifikacjach.
Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR do dnia 30 czerwca 2024 r. istnieje obowiązek spełnienia wymagania w zakresie zapewnienia w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego, zwanego dalej „SOR”, miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Obecnie w kraju funkcjonuje 246 SOR, z których po 30 czerwca 2024 r. 27 SOR nie spełni wymagania w zakresie zapewnienia udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w lokalizacji SOR.
Zgodnie z § 16 pkt 1 rozporządzenia SOR do dnia 30 czerwca 2024 r. ordynatorem oddziału (lekarzem kierującym oddziałem) może być lekarz systemu. Po tym terminie na ww. stanowisku będzie mógł być zatrudniony wyłącznie lekarz:
- posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo
- po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, który kontynuuje szkolenie specjalizacyjne i posiada jednocześnie specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii.
Szpitale sygnalizują problemy z zapewnieniem ww. lekarzy w SOR, nie tylko na stanowisku kierownika oddziału ratunkowego, ale również jako bieżącej obsady. Na 246 istniejących SOR, po 30 czerwca 2024 r. 51 SOR nie spełni wymagania w powyższym zakresie.
Zmiana rozporządzenia ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do ww. wymagań.
Projekt wydłuża okres na dostosowanie SOR do wymagań rozporządzenia SOR w zakresie organizacji w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz kwalifikacji ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem). Termin ten zostanie przesunięty o 6 miesięcy tj. do dnia 31 grudnia 2024 r.
Źródło: RCL