Projekt zakłada zmianę warunków realizacji świadczeń dla dzieci i młodzieży na trzech poziomach referencyjnych.
Ma na celu wzmocnienie wymaganego minimum realizacji świadczeń na poszczególnych poziomach opieki przez premiowanie tych podmiotów, które zapewnią świadczenia na najwyższym poziomie z punktu widzenia ich jakości, kompleksowości, dostępności, ciągłości, a także ceny.
W projektowanym rozporządzeniu dodano następujące przedmioty postępowań (zakresy świadczeń 54–56):
- Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjności,
- Środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjności,
- Ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – III poziom referencyjności.
Przedmiot postępowania: Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjności
Mając na uwadze zapewnienie wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego proponuje się, aby najwyżej punktowani byli specjaliści w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, osoby posiadające decyzję ministra właściwego do spraw zdrowia o uznaniu dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia i osoby posiadające certyfikat potwierdzający nadanie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży” włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, o którym mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
W celu zapewniania kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej wprowadzono kryterium rankingujące oferenta, który realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub oddziale stacjonarnym psychiatrii dzieci i młodzieży. Opieka realizowana przez dany podmiot kompleksowo tj. poza poradnią psychologiczną również przez dwie premiowane formy opieki poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub oddział stacjonarny psychiatrii dla dzieci i młodzieży, może przyczynić się do zapewnienia efektywności leczenia.
Przedmiot postępowania: Środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny
Na drugim poziomie referencyjnym proponuje się rankingowanie osób w wybranych grupach zawodowych o wyższych kwalifikacjach, o szerszym doświadczeniu zawodowym i w większym wymiarze czasu pracy niż osoby wchodzące w skład zespołu terapeutycznego, o którym mowa w załączniku nr 8 do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia w sprawie leczenia psychiatrycznego w pkt 1 „Środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny” w części Personel.
Przedmiot postępowania: Ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – III poziom referencyjny
Na trzecim poziomie referencyjnym określono warunki premiujące personel lekarski oraz medyczny o wyższych kwalifikacjach, szerszym doświadczeniu zawodowym i w większym wymiarze czasu pracy niż osoby wchodzące w skład zespołu terapeutycznego, o którym mowa w załączniku nr 8 do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia w sprawie leczenia psychiatrycznego w pkt 1 „Ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – – III poziom referencyjny” w części Personel.
W celu podwyższenia jakości udzielanych świadczeń wprowadzono kryteria premiujące posiadanie w oddziale co najmniej:
– separatki zaopatrzonej w specjalne elementy infrastrukturalne,
– 1 pokoju jednoosobowego z możliwością obserwacji świadczeniobiorcy, zaopatrzonego w węzeł sanitarny,
– 1 pokoju wieloosobowego z możliwością obserwacji świadczeniobiorców, zaopatrzony w węzeł sanitarny.
Na drugim i trzecim poziomie referencyjnym opieki, w celu zapewnienia lepszej dostępności do świadczeń opieki psychiatrycznej w miejscu zamieszkania pacjenta, określono również kryterium premiujące wizyty, porady domowe lub środowiskowe miejscowe lub zamiejscowe w stosunku do liczby wszystkich świadczeń wykonanych w ramach danego przedmiotu postępowania.
Na wszystkich trzech poziomach referencyjnych wprowadzono następujące kryterium superwizja psychoterapii (udokumentowane, systematyczne zewnętrzne monitorowanie procesu psychoterapii przez osobę posiadającą certyfikat superwizora psychoterapii, prowadzone – co najmniej 8 razy w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, proporcjonalnie do czasu obowiązywania umowy we wskazanym okresie), w celu podniesienia jakości świadczeń udzielanych przez psychoterapeutów.
Projekt: TU
Źródło: RCL