Dwie ustawy, w tym projekt ustawy o zdrowiu publicznym, trafiły na obrady rządu.
Projekt ustawy o produktach biobójczych a także projekt ustawy o zdrowiu publicznym będą dziś rozpatrywane podczas obrad rady ministrów.
- Projektowana ustawa o zdrowiu publicznym ma za zadanie uporządkować całą sferę różnych, często nieskoordynowanych działań i programów z zakresu zdrowia publicznego, które obecnie są realizowane przez różne ministerstwa, samorządy i inne instytucje odpowiedzialne za politykę zdrowotną państwa. W przeciwieństwie do interwencji medycznych ukierunkowanych na pojedynczego pacjenta, programy z zakresu zdrowia publicznego skierowane są do całej populacji kraju i wymagają współdziałania administracji państwowej, samorządowej oraz aktywnego zaangażowania nas samych. Podczas gdy system opieki medycznej jest w Polsce ustawowo uregulowany, to system zdrowia publicznego pozbawiony jest tych regulacji, dlatego projektowana ustawa o zdrowiu publicznym ma takie regulacje wprowadzić. Zmniejszenie liczby osób wymagających kosztownych wysoce-wyspecjalizowanych interwencji medycznych pozwoli w konsekwencji na lepszą dostępność i wyższą jakość opieki medycznej - mówiła o ustawie wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która odpowiedzialna jest za stworzenie ustawy.
Potrzeba przygotowania projektowanej ustawy wynika przede wszystkim z konieczności utworzenia mechanizmów pozwalających na osiągnięcie poprawy zdrowotnej społeczeństwa. Celem ustawy jest utworzenie struktur odpowiedzialnych za koordynację monitorowanie działalności władz publicznych wpływających na zmianę stanu zdrowia populacji, a także zapewnienie stabilnych mechanizmów finansowania.
Wśród największych problemów zdrowia publicznego wymienione są choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego oraz cukrzyca, które spowodowane są przez palenie, nadmierne spożycie alkoholu, nieprawidłową dietę i niewystarczającą aktywność fizyczną. Kluczową rolę będzie odgrywać profilaktyka.
Narodowy Program Zdrowia Publicznego zakłada cele takie jak m.in. walkę z otyłością i cukrzycą, zmniejszenie odsetka palących i pijących alkohol, aktywizację fizyczną wśród Polaków.