18 września 2023 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczący zgodności przepisów ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, w tym przepisów dotyczących prawa farmaceutycznego. Przepisy te wprowadzały zmiany, które miały na celu potwierdzenie zakazów koncentracyjnych w zakresie prowadzenia aptek ogólnodostępnych oraz przewidywały sankcje za ich naruszenie, w tym cofnięcie zezwoleń i kary finansowe.
W odpowiedzi na wniosek Prezydenta, Naczelna Izba Aptekarska, reprezentowana przez prezesa NRA, argumentowała za zgodnością zaskarżonych przepisów z Konstytucją RP. W dniu rozprawy NIA była jedyną stroną, która przedstawiła stanowisko w obronie zaskarżonej ustawy, ponieważ ani Sejm RP, ani Prokurator Generalny nie zajęli stanowiska w tej sprawie.
Chociaż większość rozprawy koncentrowała się na merytorycznych aspektach zaskarżonych przepisów, Trybunał Konstytucyjny nie odniósł się do ich treści w kontekście zgodności z Konstytucją. Trybunał orzekł jedynie, że procedura wprowadzania zmian do ustawy – Prawo farmaceutyczne była niezgodna z Konstytucją - podkreśla NIA.
Mimo tego wyroku, przepisy dotyczące zakazów koncentracyjnych i sankcji, takie jak cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki czy nałożenie kar pieniężnych, pozostają w mocy. Zgodnie z art. 190 ust. 1-3 Konstytucji RP, przepisy ustawy z 13 lipca 2023 r., w tym art. 2 i 10, wciąż obowiązują.
Naczelna Izba Aptekarska podkreśla, że zakazy koncentracji zezwoleń na prowadzenie aptek, zarówno przed uchwaleniem zaskarżonych przepisów, jak i obecnie, ograniczają możliwość prowadzenia więcej niż czterech aptek przez jeden podmiot lub grupę kapitałową, a także nie pozwalają na przekroczenie 1% aptek w skali województwa.
Źródło: NIA