Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Neumann: Nie ma żadnego limitu na karty onkologiczne

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 10 czerwca 2015 11:02

Neumann: Nie ma żadnego limitu na karty onkologiczne - Obrazek nagłówka
- Jeżeli lekarze nie chce wydać zielonej karty, proszę nie winić systemu – mówił wiceminister Sławomir Neumann w radiowej Trójce.

11.04.2012 WARSZAWA , SEJM , POSEL PLATFORMY OBYWATELSKIEJ SLAWOMIR NEUMANN PODCZAS KONFERENCJI PRASOWEJ DOTYCZACEJ DZIALAN ZWIAZANYCH Z REFORMA EMERYTALNA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

- Jeżeli lekarze nie chce wydać zielonej karty, proszę nie winić systemu – mówił wiceminister Sławomir Neumann w radiowej Trójce.

Z raportu Fundacji WHC wynika, że kolejki w onkologii wydłużyły się o 1,5 tygodnia. Średnio na świadczenia gwarantowane z zakresu onkologii w maju trzeba było czekać 5,5 tygodnia. Tymczasem pakiet onkologiczny zakładał, że specjalistyczna diagnostyka oraz rozpoczęcie leczenia nie powinno trwać dłużej niż 9 tygodni.

- Od stycznia działa pakiet onkologiczny i kolejkowy. Pakiet pokazuje, że z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze wskaźniki. Poprawiamy pakiet, także wprowadzamy takie modyfikacje, żeby tych pacjentów moc szybciej leczyć.

- Każdy z pacjentów z chorobą onkologiczną lub ryzykiem czy podejrzeniem nowotworu może otrzymać tzw. zieloną kartę. Trzeba się o nią starać u lekarza rodzinnego, a osoby z wystawioną diagnozą mogą otrzymać ją w szpitalu – powiedział Sławomir Neumann. - Jeżeli lekarze nie chce wydać zielonej karty, proszę nie winić systemu.

Przypomnijmy:

Z raportu Fundacji WHC wynika, że kolejki w onkologii wydłużyły się o 1,5 tygodnia. Średnio na świadczenia gwarantowane z zakresu onkologii w maju trzeba było czekać 5,5 tygodnia. Przypomnijmy, że pakiet onkologiczny zakładał, że specjalistyczna diagnostyka oraz rozpoczęcie leczenia nie powinno trwać dłużej niż 9 tygodni. Najdłuższe kolejki odnotowano w chirurgii onkologicznej, gdzie średnio na uzyskanie świadczenia trzeba czekać ok. 7 tygodni. Na świadczenia hematologiczne trzeba czekać 6 tygodni, równie długo na świadczenia z zakresu ginekologii onkologicznej. Najkrócej, bo 2,5 tygodnia, trzeba czekać na radioterapię.

Pacjenci 4 tygodnie muszą czekać na wizytę u onkologa, najdłużej trzeba czekać na poradę hematologa – blisko 7 tygodni. Średni czas oczekiwania na badanie diagnostyczne dla wszystkich dziedzin onkologicznych wyniósł w maju 2015 r. 6 tygodni.

Źródło: Onkobarometr WHC/Polskie Radio PR. III

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także