Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz o uchyleniu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak czytamy w uzasadnieniu zasadniczym celem projektu jest przywrócenie dotychczasowych (budżet państwa) zasad finansowania szczepionek służących do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.
Od stycznia 2017 finansowanie zakupu szczepionek służących do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych miało spoczywać na Narodowym Funduszu Zdrowia.
Uzasadnieniem powrotu do zasad finansowania z budżetu państwa zakupu szczepionek w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych jest przywrócenie zasady odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym w szczególności za prowadzenie działań profilaktycznych.
Projekt ustawy umożliwia także nabywanie i sprzedaż szczepionek przez podmioty prowadzące działalność leczniczą. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo obrotu tymi produktami i pozwolić na lepsze zabezpieczenie jakości tych produktów przez wprowadzenie obowiązku zachowania zimnego łańcucha dostaw na każdym etapie obrotu.
Projekt ustawy wprowadza zmianę polegającą na odstąpieniu od określania w rozporządzeniu kwalifikacji, jakie powinny posiadać osoby wykonujące szczepienia ochronne – w odniesieniu do lekarzy i felczerów. Z kolei w odniesieniu do pielęgniarek, położnych i higienistek szkolnych wymóg posiadania kwalifikacji do wykonywania szczepień ochronnych proponuje się utrzymać.
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl