– W całej Polsce NFZ zabezpiecza rehabilitację domową dla pacjentów. Fundusz ma podpisanych 400 umów na realizację tych świadczeń. W regionie świętokrzyskim są 34 miejsca, w których można skorzystać z rehabilitacji domowej. Dzięki temu w 12 powiatach pacjenci mogą korzystać z ww. świadczeń. – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Z danych NFZ wynika, że część podmiotów fizjoterapii ambulatoryjnej (ok. 11 proc.) realizuje powyżej 20 proc. świadczeń w warunkach domowych. W skrajnych przypadkach jest to nawet 99 proc.. Oznacza to, że taki podmiot ma umowę z NFZ na rehabilitację w ambulatorium, ale de facto realizuje świadczenia w domu pacjenta, przy czym rozlicza je stawką za świadczenia w ambulatorium, które są wyżej wyceniane. Różnica to średnio ok. 25 zł na pacjenta.
– Taka rynkowa praktyka jest niekorzystana dla pacjentów, którzy mają skierowanie na rehabilitację w ambulatorium, ponieważ muszą dłużej czekać na rozpoczęcie terapii. W ostatnich latach liczba pacjentów, którzy czekają na fizjoterapię ambulatoryjną, wzrastała i na koniec 2023 r. wyniosła ponad 860 tys. – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska i dodaje, że fundusz, w uzgodnieniu z największymi reprezentantami środowiska fizjoterapeutów, od 1 stycznia 2025 r. wprowadza mechanizm, który pozwoli na wykonywanie świadczeń domowych w ambulatorium w 20 proc.. W pozostałych 80 proc. podmiot musi skupić się na realizacji podstawowej umowy z NFZ, czyli na realizację rehabilitacji ambulatoryjnej.
Placówki, które nie mają umowy na rehabilitację domową, będą mogły przystąpić do konkursów ogłoszonych przez NFZ w miejscach, gdzie zasadne jest wzmocnienie zabezpieczenia pacjentów w te świadczenia.
Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Jest realizowana na podstawie skierowania od lekarza, np. POZ lub specjalisty rehabilitacji. Cykl rehabilitacji domowej trwa do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, przy 5 zabiegach dziennie. W uzasadnionych medycznie przypadkach tę rehabilitację można przedłużyć. Informacje o miejscach, w których pacjent może skorzystać z rehabilitacji domowej, są dostępne na bezpłatnej i całodobowej infolinii NFZ: 800 190 590.
oprac. na podst. notatki prasowej