Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 PLUS – ruszył w lipcu 2021 roku. Skorzystać zniego mogą osoby, które mają przynajmniej 40 lat. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, a najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat.
Program oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania pacjent otrzyma w pakiecie, zależy od wyników ankiety, wypełnianej przed wystawieniem e-skierowania.
Pakiet badań dla pań może zawierać:
- morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP)
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty.
Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać osoby chcące skorzystać z programu jest wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Można ją wypełnić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajduje się w zakładce „Profilaktyka”. Ankietę można też wypełnić przez telefon, w godzinach 7-20, dzwoniąc pod bezpłatny numer 989. Można to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, wystawiane jest e-skierowanie na darmowy pakiet badań, które można wykonać w jednym z blisko 2,5 tys. punktów w całym kraju. Udając się na badanie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.
Nowością w Programie Profilaktyka 40 PLUS jest możliwość ponownego wykonania badań. Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania. Aby skorzystać z takiej możliwości, nie trzeba wypełniać ankiety. Skierowanie pojawi się na IKP automatycznie.