Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder ostatni konkurs ofert wyłonił na terenie Łodzi placówki, w których łodzianki mogą w godnych warunkach urodzić dziecko. To: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Szpital im. M. Pirogowa, udzielające świadczeń na najwyższym III poziomie referencyjnym, oraz Centrum Medyczne im. L Rydygiera, Salve oraz Szpital Medeor Plus. Jak tłumaczy rzeczniczka Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki dysponuje najnowocześniejszą w Polsce aparaturą do ratowania życia i zdrowia noworodków oraz oddziałami specjalistycznymi dla dzieci m.in. kardiologicznym, kardiochirurgicznym, neurochirurgicznym, neurologicznym, jest oddalony od Szpitala Pro Familia zaledwie o kilka kilometrów. Kontrakty z tymi placówkami zawarte są do 30 czerwca 2017 r.
Jak informuje NFZ w woj. łódzki jest wystarczająca liczba łóżek. Obłożenie na oddziałach położniczo-ginekologicznych w okresie lipiec-sierpień 2016 roku wynosiło około 58%, a na neonatologii około 55%.
- Pragniemy zaznaczyć, że fakt powstania nowego szpitala nie obliguje NFZ do ogłaszania dodatkowego konkursu ofert. Dyrekcja Szpitala Pro Familia, który rozpoczął działalność 7 października 2015 r., była informowana przez ŁOW NFZ o okresie obowiązywania umów z porodówkami i oddziałami neonatologii w Łodzi, a także o tym, że aktualnie brak jest przesłanek do ogłoszenia konkursu ofert - powiedziała Anna Leder rzeczniczka łódzkiego NFZ.
"Po wnikliwej ocenie merytorycznej ŁOW NFZ uznał, że Świadczeniodawca nie wykazał przesłanek pozwalających na dokonanie zapłaty na podstawie art. 19 ww. ustawy. Dyrektor ŁOW NFZ nie znajduje zatem podstaw do uregulowania roszczeń" - wynika z pisma o odmowie wypłaty pieniędzy za porody, które przeprowadził szpital Pro-Familia.
W efekcie placówka zawiesiła bezpłatne przyjmowanie rodzących. W placówce wykonano ponad 1600 porodów.