Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotował projekt ustawy, który precyzuje zasady korzystania z klauzuli sumienia przez lekarzy. Zdaniem SLD jest to konieczne, aby nie powtarzały się takie sytuacje, jakie miały miejsce w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Propozycje SLD dotyczą nowelizacji dwóch ustaw - o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z środków publicznych i o zawodzie lekarza. Projekt wprowadza obowiązek dla wszystkich szpitali, w których zatrudnieni lekarze chcą korzystać z klauzuli sumienia, konieczność zawarcia umowy z podwykonawcą na te świadczenia, które są nią objęte.
SLD proponuje także doprecyzowanie treści przepisu dotyczącego klauzuli sumienia, zawartego w ustawie o zawodzie lekarza. Określa on, w jakich przypadkach lekarz nie może skorzystać z klauzuli sumienia. SLD proponuje, aby klauzuli sumienia nie można było stosować w przypadku wydawania orzeczeń o stanie zdrowia, skierowań, opinii lekarskich i wystawiania recept .
- Pacjentka prof. Chazana zamiast wsparcia i fachowej pomocy, została potępiona i "odesłana z kwitkiem". W obliczu tych wydarzeń powinniśmy pamiętać o prymacie prawa stanowionego nad przekonaniami i poglądami lekarza. Prawo jest równe dla wszystkich. My w przeciwieństwie do rządzących proponujemy nie państwo opresyjne i zaściankowe, lecz otwarte i przyjazne - powiedział sekretarz młodzieżówki SLD Michał Bojda.
- Od kilku tygodni toczy się w Polsce dyskusja na temat klauzuli sumienia, a także deklaracji wiary, podpisanej przez lekarzy. Zapominano jednak o najważniejszej kwestii - prawach pacjenta. Stąd nasza inicjatywa, która przedstawia podstawowe prawa pacjentów, zagwarantowane w konstytucji i ustawach - powiedział przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów (Zachodniopomorskie) Damian Syjczak, dodając, iż w Polsce nie możemy pozwolić na sytuację, w której ewangelia jest ważniejsza od Konstytucji.
Źródło: sld.org.pl
Czytaj także: Co 3. lekarz w Polsce zgadza się na likwidację klauzuli sumienia