Nowotwory w Unii Europejskiej stanowią najczęściej występującą przyczynę zgonów związanych z pracą. Co roku 53 proc. zgonów związanych z chorobami zawodowymi dotyczy raka, 28 proc - chorób układu krążenia, a 6 proc. - chorób układu oddechowego.
Najczęstszymi rodzajami raka spowodowanego narażeniem na czynniki kancerogeene w miejscu pracy są: rak płuc, międzybłoniak (spowodowany narażeniem na cząstki azbestu) i rak pęcherza moczowego.
Według szacunków WHO co dziesiąty przypadek raka płuca jest ściśle związany z ryzykiem w miejscu pracy. Wśród szczególnie narażonych sektorów znajdują się: sektor budowlany, chemiczny, przemysł motoryzacyjny i meblarski, producenci żywności i wyrobów włókienniczych, przemysł drzewny, sektor opieki zdrowotnej.
Surowsze przepisy mają wyeliminować lub ograniczyć narażenie na czynniki rakotwórczych i mutagenne (czynniki chemiczne, które mogą powodować raka lub mutacje genetyczne) w miejscu pracy.
Parlament Europejski do istniejącej listy substancji powodujących raka dodał 11 kolejnych. Wprowadza to konieczność dokładniejszych badań materiałów, które mogą wpływać na płodność i funkcje seksualne. Nowe przepiisy zmuszają też pracodawców do lepszej oceny zagrożenia dla swoich pracowników.
Celem zmian wprowadzonych przez PE jest zmniejszenie śmiertelności o 100 000 w ciągu najbliższych 50 lat.
źródło: PE