Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niebezpieczne związki: alkohol i energetyki

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 sierpnia 2024 09:30

Niebezpieczne związki: alkohol i energetyki - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi może mieć opłakane skutki – ostrzega Ministerstwo Zdrowia, a wraz z nim lekarze. Taki zestaw najczęściej spotyka się u młodych ludzi, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zażycie takiej mieszanki często kończy się na SOR-ze. Może nawet dojść do zagrażających życiu powikłań kardiologicznych.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że połączenie energetyka z alkoholem zwiększa ryzyko zawału serca i wylewu, zatrucia alkoholowego i odwodnienia organizmu.

– Alkohol już sam z siebie jest diuretykiem, czyli ma działanie moczopędne. Połączenie go z substancjami psychoaktywnymi, zawartymi w energetykach (tauryna, kofeina – przyp. red.) skutkuje najczęściej odwodnieniem pacjenta i wszelkimi związanymi z tym powikłaniami, takimi jak zaburzenia rytmu serca czy możliwe zaburzenia stanu świadomości. To bardzo niebezpieczne połączenie, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka – wyjaśnia w rozmowie z Medexpressem dr n. med. Michał Domagała, spec. anestezjologii i intensywnej terapii, toksykolog, kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Najwięcej takich przypadków notuje się w okresie wakacyjnym i dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi.

– Na intensywną terapię tacy pacjenci trafiają stosunkowo rzadko. Pierwszym miejscem, w którym lądują, jest szpitalny oddział ratunkowy. Często jest tak, że odpowiednia płynoterapia z substytucją elektrolitów powoduje, że ta historia kończy się happy endem. Do mnie trafiają pacjenci, którzy są już ciężko chorzy, u których granica została przekroczona wielokrotnie, czyli tacy, którzy przyjęli o wiele za dużo alkoholu i o wiele za dużo energetyków – dodaje dr Michał Domagała.

Młodzi ludzie eksperymentują jednak nie tylko z takimi połączeniami. Coraz większym problemem jest to, że sięgają po substancje psychoaktywne produkowane w laboratoriach chemicznych.

– Ich skład nie do końca jest znany, ale najczęściej mają one działanie psychopobudzające. Młodzież zwykle łączy je z alkoholem i energetykami, potem jedzie na imprezę czy koncert, dochodzi czynnik związany z wysiłkiem fizycznym i wspomniane już odwodnienie. U takich pacjentów może dojść np. do uszkodzenia nerek i zaburzeń elektrolitowych – wskazuje toksykolog.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Agnieszka Wołczenko
12 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
Zrzut ekranu 2024-09-17 o 08.39.14
20 września 2024