Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Tak wielu przypadków róży nie było od lat. Dla kogo ta groźna choroba jest najbardziej niebezpieczna?

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 18 lipca 2023 13:14

Tak wielu przypadków róży nie było od lat. Dla kogo ta groźna choroba jest najbardziej niebezpieczna? - Obrazek nagłówka
Kilkoro pacjentów z różą – zakaźną chorobą bakteryjną skóry przebywa w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Liczba hospitalizowanych pacjentów, od pewnego czasu, mimo rotacji, nie maleje. Lekarze mówią, że tak wielu chorych na różę nie było od lat. Nie należy mylić jej z różyczką - chorobą wirusową dzieci.

– Różę charakteryzują zmiany skórne o typie rumienia, którym towarzyszy: gorączka z dreszczami i ból. Róża to choroba bakteryjna wywołana przez paciorkowce, która powodują zapalanie skóry i tkanki podskórnej. Na skutek niewielkiego urazu, dochodzi do wniknięcia bakterii do skóry i tkanki podskórnej i wówczas rozwija się zakażenie. Nie wolno tego bagatelizować, bo nieleczona choroba zajmuje coraz większe obszary ciała – podkreśla zakaźnik z WSzZ w Kielcach, lek. Piotr Stępień.

Leczenie róży odbywa się w warunkach domowych, ale w przypadku, gdy terapia nie przynosi poprawy albo ma ciężki przebieg, konieczna jest hospitalizacja, która trwa około dwóch tygodni. O formie leczenia powinien zdecydować lekarz rodzinny.

Cięższy przebieg róża może mieć zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością i z licznymi chorobami współistniejącymi.

Oprac. na podst.: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także