ECDC bije na alarm
Sytuacja związana z koronawirusem w Europie jest bardzo poważna – wynika z raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Agencja przekonuje, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, w grudniu i styczniu może nastąpić ogromny wzrost obciążenia systemów opieki zdrowotnej z powodu narastającej ilości pacjentów. Europa odnotowuje w ostatnich tygodniach coraz większe ilości zakażeń, przy czym wzrost jest najbardziej widoczny w Europie Wschodniej, a także w Niemczech i Austrii.
- Obecny średni poziom przyjmowania szczepionek w UE/EOG będzie niewystarczający, aby ograniczyć obciążenie przypadkami COVID-19 i hospitalizacjami w miesiącach zimowych – czytamy w raporcie ECDC.
ECDC poinformowała również, żesytuacja jest bardzo zróżnicowana między krajami o niskim i średnim wskaźniku szczepień, które obejmują większość Europy, a tymi, które zaszczepiły ponad 80 procent swojej populacji (mianowicie Hiszpanią, Maltą i Portugalią). Według rekomendacji CDC najbardziej zaszczepione kraje mogą kontynuować swoje obecne środki ochrony zdrowia publicznego, chociaż one również mogą odnotować wzrost w okresie świątecznym.
- Obecnie mniej niż 70 procent całej populacji UE/EOG zostało w pełni zaszczepionych. Pozostawia to dużą lukę, której nie można szybko zlikwidować, co daje dużo miejsca na rozprzestrzenianie się wirusa – napisała w swoim oświadczeniu Andrea Ammon, dyrektor ECDC.
Kraje o niższych wskaźnikach szczepień powinny podjąć szereg działań, do których zalicza się ograniczenie liczby uczestników imprez i uroczystości kończących rok, a także promowanie większego noszenia masek, pracy w domu, odciążenia transportu publicznego i zapewnienia odpowiedniej wentylacji.
Jak przekonują eksperci ECDC to w przypadku gdy kraje odniosą sukces w osiągnięciu „wysokiego ograniczenia kontaktu” wśród obywateli, wówczas obciążenie spowodowane przez wirusa będzie możliwe do opanowania do końca grudnia i na początku stycznia.
Szczepienia kluczem do powstrzymania pandemii
Jak wynika z raportu, dawki przypominające mogą również pomóc chronić populację i spowolnić rozprzestrzenianie się chorób. Kluczowe jest także zapewnienie równomiernego dostępu do szczepień wśród wszystkich regionów zarówno Europy jak i świata.
- Zwiększenie zasięgu szczepień przeciwko COVID-19 we wszystkich kwalifikujących się grupach wiekowych, a zwłaszcza osób starszych i pracowników służby zdrowia, powinno pozostać priorytetem dla organów zdrowia publicznego. Europa musi zlikwidować luki we wskaźnikach szczepień wśród dorosłej populacji i zapewnić skuteczne i sprawiedliwe pokrycie w różnych krajach i regionach. - napisała w swoim oświadczeniu Andrea Ammon
Raport wyprzedza planowane nowe zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące podróży w obrębie bloku i poza nim. Urzędnicy UE powiedzieli, że spodziewana aktualizacja obostrzeń została wstrzymana, aby poczekać na ocenę sytuacji epidemiologicznej przez ECDC.
- Zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie tego celu wymaga znacznego wysiłku ze strony władz zdrowia publicznego i całego społeczeństwa. Ale teraz nadszedł czas, aby przejść dodatkową milę. Mamy dostępne bezpieczne i skuteczne szczepionki i dopóki większa część kwalifikującej się populacji nie zostanie zaszczepiona, interwencje niefarmaceutyczne muszą nadal pozostać częścią naszej codziennej rutyny - zakończyła Andrea Ammon.
Źródło: Politico, ECDC