Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIL: lekarze umierają na dyżurach, trzeba zmienić prawo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 września 2017 11:54

NIL: lekarze umierają na dyżurach, trzeba zmienić prawo - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Sielski
"Zwracam się zatem do ministra zdrowia z apelem o podjęcie dyskusji na temat zmiany przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy z uwzględnieniem konieczności zapewnienia naszej grupie zawodowej bezpieczniejszych dla zdrowia warunków pracy"- napisał Maciej Hamankiwicz.

W ubiegłym tygodniu w Medexpressie informowaliśmy o kolejnym lekarzu, który zmarł w trakcie dyżuru. 59-letni chirurg w  szpitalu we Włoszczowie dostał zawału serca. Lekarza nie udało się uratować. Zmarł na stole operacyjnym.

To drugi taki przypadek w ostatnim czasie. 24 sierpnia br. Prokuratura Rejonowa w Wieliczce została powiadomiona o nagłym zgonie lekarki w godzinach nocnych w dniu 23 sierpnia.
Rezydentka pełniła dyżur w całodobowej przychodni lekarskiej w Niepołomicach od godz. 18.00. Dyżur miał zakończyć się o godz. 8.00 następnego dnia. Przed dyżurem w godz. od 8.00 do 16.00 pracowała w jednej z klinik w Krakowie. W trakcie dyżuru lekarka poczuła się źle i upadła. Mimo reanimacji nie udało się przywrócić akcji serca.

Teraz głos w sprawie zabrał Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który domaga się dyskusji o normach zatrudnienia lekarzy. W tej sprawie wysłał list do ministra zdrowia.

„Samorząd lekarski jest zdania, że Państwo musi podejmować działania mające na celu ciągłe monitorowanie sytuacji pracowników oraz dążyć do poprawy środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Samorząd lekarski z wielkim niepokojem obserwuje, że w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się informacje o zgonach lekarzy w miejscu pracy. Wiele z tych dramatycznych sytuacji może być związanych z nadmiernym obciążeniem lekarza pracą, w tym m.in. przekraczaniem średniotygodniowych norm czasu pracy na podstawie klauzuli opt-out. Oczekiwanie samorządu lekarskiego jest takie, aby zawód lekarza przestał być zawodem szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia osób, które go w Polsce wykonują, oczekujemy również, że lekarz wykonując swoją odpowiedzialną pracę będzie miał zagwarantowaną możliwość regularnego korzystania z odpoczynku celem regeneracji sił.

Wobec doniesień o zgonach lekarzy w miejscu pracy postawienie pytania o możliwość zmiany przepisów prawa w celu stopniowego zbliżania norm czasu pracy lekarzy do bezpiecznego dla zdrowia poziomu jest szczególnie zasadne" - napisał Maciej Hamankiewicz.

Źródło: NIL

Tematy

nil

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także