Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIL: za problemy z uzębieniem odpowiada Ministerstwo Zdrowia

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 20 lipca 2015 10:12

NIL: za problemy z uzębieniem odpowiada Ministerstwo Zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował pismo do lekarzy i lekarzy dentystów dotyczące poprawy opieki stomatologicznej w Polsce.
[caption id="attachment_44687" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował pismo do lekarzy i lekarzy dentystów dotyczące poprawy opieki stomatologicznej w Polsce.

O poprawę dostępności apelował już wielokrotnie Marek Michalak rzecznik praw dziecka. Z prezentowanych przez niego danych wynika, że 85 proc. 6-latków ma próchnicę, wśród 18-latków problemy te ma 95 proc. osób. Problem dotyczy również osób po 65-ym roku życia. Wśród osób starszych prawie połowa nie ma żadnych zębów. W ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz powiedziała, że poprawić sytuację w stomatologii powinny samorządy, które mogłyby podpisywać umowę z prywatnymi gabinetami. Stomatolodzy sprawdzaliby uzębienie u dzieci. Teraz również NRL zwraca po raz kolejny uwagę na problem. "Niestety dane epidemiologiczne nie są powodem do dumy – należy jednak wyraźnie podkreślić, że jest to efekt ewidentnego braku polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia w zakresie zdrowia jamy ustnej. (...) Zaniedbania systemowe osób odpowiedzialnych za organizację systemu ochrony zdrowia i niedostateczne finansowanie stomatologii zostały rzetelnie opisane w raporcie Najwyższej Izby Kontroli <<Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej>>. Nie tracę nadziei, że nastąpi przełom i zarówno lekarze, lekarze dentyści, jak i pacjenci doczekają się stworzenia realnego programu naprawy bieżącej sytuacji w stomatologii." - pisze Maciej Hamankiewicz.

Źródło: nil

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także