Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowe spojrzenie na ochronę zdrowia

MedExpress Team

MedExpress Team

Nowe spojrzenie na ochronę zdrowia - Obrazek nagłówka
31 młodych ludzi, cztery tygodnie pracy i tysiące pomysłów. 21 października br., w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji projektu Programu „Liderzy Ochrony Zdrowia”, zorganizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi.

pierwsze zdjecie

31 młodych ludzi, cztery tygodnie pracy i tysiące pomysłów. 21 października br., w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji projektu Programu „Liderzy Ochrony Zdrowia”, zorganizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi.

- Otaczający nas świat nieustannie się zmienia. Stoi przed nami wiele wyzwań – w tym zdrowotnych. Wasz udział w projekcie, to deklaracja czynnego udziału w tym procesie - mówiła do absolwentów III edycji programu prezes Fundacji – Ewa Paga. - Aby stać się liderem w jakiejś dziedzinie potrzebna jest wiedza, a tę najlepiej zdobywać poprzez dyskusje i spotkania z praktykami – dodała.

 „Liderzy Ochrony Zdrowia”, to projekt edukacyjny skierowany do młodych talentów – studentów i absolwentów takich kierunków jak prawo, medycyna, zdrowie publiczne, finanse, zarządzanie i ekonomia, którzy wiążą swoją karierę zawodową ze zdrowiem. Jego celem jest wymiana doświadczeń, podnoszenie kompetencji i kształcenie wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, która w przyszłości będzie decydować o tym jak będzie wyglądał polski system opieki zdrowotnej.

Przez cztery tygodnie trwania projektu, jego uczestnicy brali udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów w zakresie funkcjonowania rynków farmaceutycznego i usług medycznych, finansowania placówek ochrony zdrowia, zarządzania oraz promocji zdrowia. Mieli także możliwość spotkania się z obecnymi liderami sektora, m.in. prof. Henrykiem Skarżyńskim  czy też Stanisławem Maćkowiakiem – prezesem Federacji Pacjentów Polskich. W tegoroczną edycję programu zaangażowani byli również jego wcześniejsi absolwenci.

Wyzwania przyszłości

- Trudno byłoby wyliczyć wszystkie obszary ochrony zdrowia w Polsce, które potrzebują zmiany. Z pewnością należy wskazać na problem braku dostatecznego finansowania i nieodpowiedniego sposobu weryfikacji uprawnienia do korzystania ze świadczeń. Jednak bolączką naszego systemu jest także sama jego organizacja oraz jakość usług medycznych – mówił gość specjalny uroczystości – sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej – Konstanty Radziwiłł – To od Was zależy jak poradzimy sobie z tym w przyszłości – zwrócił się do młodych „liderów”.

- To spotkanie daje wyjątkową możliwość skonfrontowania opinii na temat kondycji polskiej ochrony zdrowia osób, które obecnie ją kształtują i tych, którzy będą o niej decydować w perspektywie najbliższych lat - powiedziała Iwona Schymalla – redaktor naczelna serwisu Medexpress.pl, otwierając debatę ekspertów firm partnerskich z uczestnikami projektu, którzy przedstawili swoje spojrzenie na wiele dziedzin systemu.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem dojrzałości propozycji przedstawionych przez absolwentów projektu. Ich propozycje dotyczące np. zmian w finansowaniu ochrony zdrowia dotyczące optymalizacji farmakoterapii poprzez wdrożenie opieki farmaceutycznej, jak również ograniczenia dysproporcji w finansowaniu usług medycznych pomiędzy leczeniem w szpitalu a w poradni pokazało, że nie pracowali w oderwaniu od obecnej sytuacji budżetowej – mówił Piotr Błaszczyński – członek zarządu PZU Zdrowie. Podobnego zdania byli: Krzysztof Groyecki – dyrektor Zarządzający Pionu Opieki Zdrowotnej Asseco Poland oraz Urban Kielichowski – członek zarządu Magellana, zwracając uwagę na szeroką perspektywę pomysłów – od promowania zdrowego stylu życia, przez zwiększenie efektywności wydatkowania środków, aż po próbę poprawy komunikacji na linii lekarz-pacjent.

- Cieszę się, że przyszli liderzy ochrony zdrowia nie unikali tak trudnego i istotnego tematu jak wyzwania w obszarze finansowania systemu opieki medycznej. Mam nadzieję, że już niedługo będą mieli szanse na realizację swoich innowacyjnych pomysłów - dodał Urban Kielichowski – członek zarządu Magellana.

Młodzi „liderzy” zajęli się także tematem innowacji w ochronie zdrowia. Zwrócili uwagę na szanse, jakie przed systemem otwiera upowszechnienie usług telemedycznych, wskazując jednocześnie na pewien brak gotowości do korzystania z nich wśród określonych grup pacjentów. – Telemedycyna jest gwarantem zwiększenia bezpieczeństwa chorych i polepszenia możliwości monitorowania naszego stanu zdrowia, jednak różne ograniczenia, tak finansowe jak i techniczne sprawiają, że mamy jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie – skomentowała Anna Rulkiewicz – prezes grupy LUX MED.

Dyskutowano także o pomysłach na usprawnienie funkcjonowania szpitali, biorąc pod uwagę zarówno prawa rynku, jak również wdrażania do polskich placówek nowatorskich rozwiązań z zakresu zarządzania z różnych krajów świata – ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, czy też Indii. - W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z ekspertami, dlatego tym, co w najbardziej wymierny sposób może przełożyć się na poprawę sytuacji polskich szpitali jest ich specjalizacja – przedstawił swoją opinię Maciej Adamkiewicz – Prezes Grupy Adamed. ­– Budując i organizując cały system ochrony zdrowia, w tym segment szpitalny, zawsze należy patrzeć na otoczenie rynkowe i występujące zjawiska, takie jak chociażby postępujący proces starzenia się polskiego  społeczeństwa, ponieważ to właśnie te zjawiska determinują i wytyczają kierunek zmian. Zwiększający się odsetek osób starszych w naszym kraju będzie wymagał dostosowania usług zdrowotnych do potrzeb tej grupy pacjentów – dodała Lidia Kołucka-Żuk, dyrektor ds. Strategii Komunikacji Pelion.

- Cieszy mnie podejście absolwentów Fundacji do zagadnień finansowania nowoczesnych terapii. Ich spojrzenie na koszty leczenia uwzględnia nie tylko koszty bezpośrednie, ale także pośrednie. Analiza kosztów pośrednich pozwala na bardziej wszechstronną ocenę technologii medycznych, która uwzględni także społeczne i gospodarcze konsekwencje choroby i zastosowanej terapii – skomentował propozycje alumnów na poprawę opieki nad chorymi na POChP, dyrektor Generalny INFARMY – Paweł Sztwiertnia.

Tomasz Kopeć – przedstawiciel IMS Health Consulting docenił przygotowanie absolwentów projektu – Widziałem ogrom pracy tych młodych ludzi. Ich analizy były dobrze przygotowane i podparte danymi statystycznymi. Mam nadzieję, że pracując dalej nad tymi tematami, będą potrafili nadać im priorytety, a efekty ich wysiłków, będą naprawdę przydatne.

Przez kolejne miesiące młodzi liderzy będą pracować nad pięcioma raportami, które skupić się mają na priorytetach dla polityki zdrowotnej Polski.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.