Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe standardy opieki medycznej nad noworodkami

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 9 marca 2015 08:37

Nowe standardy opieki medycznej nad noworodkami - Obrazek nagłówka
Polscy eksperci z dziedziny neonatologii przygotowali „Standardy opieki medycznej nad noworodkiem. Co zaleca Polskie Towarzystwo Neonatologiczne?
[caption id="attachment_44677" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

Polscy eksperci z dziedziny neonatologii przygotowali „Standardy opieki medycznej nad noworodkiem. Co zaleca Polskie Towarzystwo Neonatologiczne?

Nowe standardy to zbiór wytycznych dotyczących postępowania klinicznego w 28 obszarach opieki nad noworodkiem, zarówno w szpitalu zaraz po urodzeniu dziecka, jak i po jego wyjściu do domu.

Nowe wytyczne pomogą w codziennej pracy lekarzy neonatologów, a także pozwolą wprowadzić i upowszechnić algorytmy postępowania we wszystkich oddziałach neonatologicznych w Polsce.

- Wierzę, że taka forma opracowania zawierająca algorytmy, schematy, tabelki ułatwi lekarzom przyswojenie podstawowych zasad diagnostyki i postępowania w najważniejszych i najtrudniejszych sytuacjach klinicznych, z jakimi spotykamy się na co dzień. Chcemy i musimy leczyć według najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej, której dynamiczny postęp powoduje, iż niekiedy w pewnych szczególnych przypadkach trudno nam wskazać ten najwłaściwszy sposób postępowania. Mam nadzieję, że „Standardy” wszystkim nam ułatwią ten trudny wybór i pomogą w ratowaniu życia i zdrowia najmłodszych dzieci – tłumaczy prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Po wieloletniej walce lekarzy i rodziców zmieniły się kryteria kwalifikacji do programu profilaktyki zakażeń przeciwko wirusowi RS i zostało zniesione kryterium czasowe. Aktualnie immunizację bierną przeciwko RSV otrzymują wszystkie dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży i wszystkie dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Ale eksperci podkreślają, że dostęp do profilaktyki powinien być koniecznie rozszerzony o dzieci z wrodzonymi wadami serca, które do tej pory, jako jedyne z grup ryzyka, nie są zabezpieczane, a choroba może dla nich być równie groźna jak dla najsłabszych wcześniaków. Od kilku lat trwa również walka o program kompleksowej wielospecjalistycznej opieki nad wcześniakami. Projekt takiego programu w niektórych ośrodków neonatologicznych nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie zmianę ich organizacji i został już przedstawiony Ministerstwu Zdrowia i nawet uzyskał pozytywną opinie.

Źródło:materiały prasowe

Przeczytaj również: Będzie Narodowy Program Zdrowia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także