Warsztaty były podsumowaniem roku w światowej kardiologii i kardiochirurgii oraz zapowiedzią nowości i przełomowych wydarzeń w kolejnym roku.
- Każdy NFIC to pokazanie najskuteczniejszych i przełomowych metod leczenia na rok następny. Spotkanie zawsze odbywa się na koniec roku i wtedy analizujemy wszystkie najnowsze publikacje oraz innowacyjne terapie i technologie, które zostały wdrożone w Europie, w USA, ale też na innych kontynentach. Analizujemy to, co jest skuteczne i możliwe do wprowadzenia dla polskiego pacjenta. Następnie na warsztatach prezentujemy te najnowsze techniki zabiegowe, obiecujące wyniki badań, które stanowią podstawę do wdrażania ich w kolejnym roku w każdej dziedzinie kardiologii w naszym systemie opieki kardiologicznej - mówi prof. Dariusz Dudek, dyrektor warsztatów NFIC.
Wśród wielu tematów specjaliści pierwszy raz na świecie pokazali nowatorską metodę HoloLens w kardiologii. Jak podkreślał prof. Dariusz Dudek - była to realna zapowiedź prawdziwej rewolucji w kardiologii i innych dziedzinach medycyny.
Dyrektorzy warsztatów podkreślali ogromne znaczenie metod obrazowych w kardiologii. Dynamiczny rozwój metod obrazowych powoduje, że w planowaniu zabiegów na sercu już mniej znaczący jest sam obraz EKG czy obraz “zwykłego echo”, ale dużo ważniejsza staje się trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu - czy to w rezonansie magnetycznym, czy w tomografii komputerowej. Te obrazy pozwalają precyzyjniej zaplanować zabieg niż było to wcześniej z użyciem klasycznych metod jak dwuwymiarowej echokardiografii.
Kolejnym etapem było pokazanie wykorzystania technologii Fiber Optic, czyli światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry. Światłowody w kardiologii to niewątpliwie szybsza i znacznie dokładniejsza transmisja danych, które pozwalają na sprawne i precyzyjne podejmowanie decyzji przez specjalistę.
W 2016 roku zespół hybrydowy Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicium przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia zastawek nowej generacji TAVI do pozycji mitralnej. Jest to bardzo skomplikowana, trudna i wymagająca operacja hybrydowa, którą wykonano tylko kilkadziesiąt razy na świecie. Te doświadczenia zostały zaprezentowane po raz pierwszy w ostatnim tygodniu w Krakowie właśnie na potrzeby warsztatów NFIC i został zaprezentowany specjalistom z całego świata. Eksperci podkreślali, że wszczepienie zastawek biologicznych do położenia mitralnego jest zabiegiem najwyższej klasy.
Kardiolodzy również poruszyli temat niezwykle modny - Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę. Okazuje się, że potrzebne jest dla danego pacjenta zaplanowanie optymalnej terapii opartej o ogólne wytyczne, ale ze zwróceniem uwagi na specyfikę danego pacjenta. Zarówno dotyczy to doboru leku, rodzaju, jak i dawki leku. Dotyczy to również sprzętu, aby na podstawie badań obrazowych i dzięki precyzyjnej analizie badań trójwymiarowych dobrać najlepszy sprzęt dla danego typu serca, dla danego typu zastawki, dla danej morfologii, czy choroby zastawki.
Specjaliści dzielili się także doświadczeniem w nowościach dotyczących leczenia przezcewnikowego zastawek serca w tym TAVI, które określane są jako prawdziwa rewolucja w kardiologii. Pierwszy raz zaprezentowana została nowa generacja zastawki aortalnej. Uczestnicy obserwować mogli na żywo wszczepienie w pełni wchłanialnego, bioresorbowalnego metalowego stentu. Eksperci opowiedzieli również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych.
- Stenty bioresorbowalne stosowane są od 10 lat, ale podczas warsztatów pokazaliśmy stenty bioresorbowalne drugiej generacji. Wielu producentów pokazuje stenty o innej konstrukcji z różnym czasem biodegradacji. To z całą pewnością poprawi bezpieczeństwo szczególnie u pacjentów młodszych i z ostrymi zespołami wieńcowymi - tłumaczy prof. Dudek.
Warsztaty NFIC 2016 bardzo mocno pokazują, że specjaliści dużo osiągnęli w tym roku i to nie tylko w interwencyjnym leczeniu pacjenta, ale także w trosce o jego zdrowie tuż po zabiegu. Rola pacjentów w systemie ochrony zdrowia również staje się coraz bardziej zauważalna. Wszystko to, co zostało pokazane podczas warsztatów NFIC ma bezpośredni wpływ na kardiologię i kardiochirurgię 2017 roku w zakresie wdrażanych technologii, rozwiązań systemowych i medycznych.
Źródło: materiały prasowe