Rozwijanie dialogu i wspólne tworzenie propozycji reform i zmian przez różne strony społeczne jest potrzebne obywatelom w polskim systemie ochrony zdrowia. Potwierdza to przyznane dofinansowanie unijne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój na rozwój dialogu społecznego w ochronie zdrowia.
Fundacja My Pacjenci w partnerstwie z Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Aptekarską podejmie się budowy otwartej platformy współpracy i dialogu społecznego pomiędzy administracją publiczną, przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi pacjentów. Projekt Razem dla Zdrowia realizowany będzie przez partnerów do września 2018 r.
Głównym celem projektu jest rozwijanie społecznej idei odpowiedzialności instytucji systemu ochrony zdrowia, poprzez wypracowanie w ramach powołanego partnerstwa trwałych i transparentnych mechanizmów konsultacji społecznych.
Jednym z pierwszych działań podjętych w projekcie Razem dla Zdrowia jest opracowanie i uruchomienie internetowej Platformy Dialogu Społecznego, która na wzór rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich umożliwi organizacjom pacjenckim, indywidualnym pacjentom oraz przedstawicielom organizacji ochrony zdrowia na w pełni egalitarny udział w opiniowaniu rządowych propozycji zmian.
„To co zaproponujemy w ramach projektu Razem dla zdrowia wraz z naszymi partnerami – izbami zawodów medycznych – to jego zupełnie nowa formuła. Nowoczesna platforma internetowa do prowadzenia dialogu pozwoli na sprawne zbieranie opinii nie tylko pacjentów i obywateli na temat bieżących inicjatyw legislacyjnych w zdrowiu, ale także na zbieranie opinii wszystkich środowisk medycznych w sposób, który pomoże wskazać administracji publicznej kierunek pożądanych zmian. Nowoczesne, profesjonalne narzędzie powinno pomóc w sprawieniu, że dialog społeczny stanie się transparentny, otwarty i merytoryczny i być może nie będzie już musiał się dokonywać na ulicy czy poprzez okupowanie budynku resortu zdrowia.” – tłumaczy Ewa Borek, Prezes Fundacji My Pacjenci
Planowane jest aby we współpracy z Ministerstwem Zdrowia poddać pod konsultacje społeczne z wykorzystaniem platformy 10 aktów prawnych najistotniejszych dla pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych.
Wynikiem konsultacji każdorazowo będzie opracowana przez partnerów projektu Razem dla Zdrowia rekomendacja zmian, które będą służyły lepszemu dostosowaniu systemu opieki zdrowotnej do potrzeb pacjentów, lekarzy, pielęgniarek oraz aptekarzy.
„Nowoczesna formuła konsultacji społecznych w zakresie zmian w prawie dotyczącym systemu opieki zdrowotnej w Polsce to doskonały sposób na poznanie opinii nie tylko środowisk zawodów medycznych, ale również pacjentów i obywateli, którym te zmiany będą dedykowane. Uważamy, że w ten sposób prowadzony dialog będzie nowym sposobem na zbieranie merytorycznych opinii opartych na wiedzy i doświadczeniu uwzględniający potrzeby różnych środowisk. Mamy tylko nadzieję, że ta forma zbierania opinii będzie uwzględniana w projektach jakie trafią do konsultacji społecznych gdyż do chwili obecnej nie mamy powodów do zadowolenia.” - mówi Zofia Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
W planach jest również opracowanie kampanii zachęcającej pacjentów i obywateli do udziału w konsultacjach społecznych, dzięki którym mają szansę wpłynąć na kształt systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nadrzędnym zadaniem społecznego jest wzajemne wspieranie się władzy i obywateli we wspólnym podejmowaniu korzystnych dla pacjentów i obywateli decyzji dotyczących zdrowia, uwzględniających uwarunkowania polityczne i ekonomiczne.
Źródło: Materiały prasowe