Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej gabinety dentystyczne w szkołach nie rozwiążą problemów z uzębieniem Polaków.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiło stanowisko w sprawie zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:
1) zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne
2) zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
NRL pozytywnie ocenia projekty zarządzeń. Ale bez zwiększenia pieniędzy na stomatologię nie uda się rozwiązać problemów z próchnicą chociażby wśród dzieci. "Bez zwiększenia środków dedykowanych na ten cel, proponowany sposób finansowania procedur dla dzieci i młodzieży spowoduje ograniczenie i tak szczupłej puli świadczeń dla dorosłych poprzez przesunięcie tych samych pieniędzy w inny zakres. W ocenie Prezydium NRL nie sam fakt zawarcia porozumienia z dyrektorem placówki szkolnej czy dysponowanie gabinetem na jej terenie wpłynie na poprawę jakości stanu uzębienia wśród uczniów, tylko realna możliwość skorzystania ze świadczeń stomatologicznych" - pisze NRL. Zdaniem lekarzy zwiększenie pieniędzy przeznaczonych na stomatologię dzieci może pogorszyć sytuację osób dorosłych.
"Projektowane zmiany wymagają zatem odpowiedniego zwiększenia finansowania świadczeń stomatologicznych" - informuje NRL.
Źródło: NIL