Samorząd lekarski jest oburzony sposobem prac nad poselskim projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dlaczego?
W piśmie do ministra zdrowia Mariana Zembali, przewodniczącego Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 3001) Dariusza Dziadzio oraz do wiadomości Przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP Tomasza Latosa czytamy:
"Liczba poprawek przedstawionych w dniu 3 lipca 2015 r. na posiedzeniu Podkomisji przez Pana Igora Radziewicza-Winnickiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie wskazuje, iż projekt jest niedopracowany i powinien być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych. Przyjęcie tych poprawek spowoduje, że w rzeczywistości będziemy mieli do czynienia z nowym projektem ustawy, który powinien być poddany konsultacjom społecznym. Jednocześnie, w opinii samorządu lekarskiego, projekt ustawy kompleksowo regulującej sprawę zawodu fizjoterapeuty powinien być przedmiotem pracy Rządu i poddany normalnej ścieżce legislacyjnej.
Ponadto wyznaczenie 4-dniowego terminu, do dnia 7 lipca br., kiedy to ma odbyć się kolejne posiedzenie Podkomisji, na zapoznanie się z poprawkami Ministerstwa Zdrowia, jest niedopuszczalne. Samorząd lekarski jest instytucją publicznoprawną o ustawowo określonej strukturze oraz sposobach działania i nie jest możliwe, aby jego członkowie mogli zaopiniować poprawki w 4 dni (w tym weekend), co z kolei powoduje ograniczenie prawa samorządu lekarskiego do prezentowania opinii na posiedzeniu komisji sejmowych."
Źródło: nil.gov.pl