Niestety dzisiaj w polskim systemie ochrony zdrowia często spotykamy się z różnego rodzaju nieprawidłowościami. Sam doznałem takiej nieprawidłowości, więc rozumiem, jak mogą czuć się ofiary nadużyć. Deklaruję więc pełną pomoc i wsparcie osobom, które znajdą się w takiej potrzebie. Jeżeli tylko będziemy wiedzieć, że jakieś naruszanie miało miejsce, dokonamy wszelkich starań, by temu przeciwdziałać. Zależy nam na tym, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Wiemy, że przed nami dużo pracy. Pozostaje więc tylko zakasać rękawy i ruszać – podkreśla Piotr Pisula, przewodniczący Zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia.
Do zadań zespołu będzie należało:
- Aktywne wyszukiwanie, zbieranie informacji i zawiadamianie odpowiednich organów izb lekarskich na temat nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia.
- Weryfikowanie i analizowanie zbieranych informacji.
- Badanie przypadków naruszeń praw lekarzy i praw pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem łamania standardów medycznych, prawa pracy i rażących naruszeń w zakresie form leczenia i postępowania oraz podejmowanie stosownych działań.
- Realizowanie celów zespołu przy pomocy Biura Naczelnej Izby Lekarskiej.
- Wyszukiwanie i przekazywanie do rzeczników odpowiedzialności zawodowej informacji o przypadkach lekarzy prowadzących i promujących działalność niezgodną z aktualną wiedzą medyczną oraz kodeksem etyki lekarskiej
- Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących naruszeń z okręgowych izb lekarskich.
Źródło: NIL