Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Odkryto przyczynę zakrzepicy po szczepionce AstraZeneca?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 grudnia 2021 13:10

Odkryto przyczynę zakrzepicy po szczepionce AstraZeneca? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zespół naukowców z Cardiff opublikował badania, w których wyjaśnia przyczynę zakrzepów krwi, rzadko występujących u pacjentów po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Szczepionka przeciw COVID-19 wyprodukowana przez AstraZeneca była trzecim dopuszczonym przez Europejską Agencję Leków preparatem przeciwko COVID-19. Jednak już na początku pandemii coraz więcej krajów zgłaszało pojedyncze przypadki zakrzepicy u pacjentów, którzy otrzymali zastrzyk leku. Były to bardzo sporadyczne incydenty, jednakże niektóre kraje wycofały się z używania szczepionki.

Zespół naukowców z Cardiff, wspierany przez sam koncern farmaceutyczny, przedstawił raport z badania, które miało na celu wyjaśnienie efektu ubocznego. Jak poinformowała AstraZeneca, najprawdopodobniej udało się znaleźć odpowiedź na to zagadnienie.

- Chociaż badania nie są ostateczne, oferują interesujące spostrzeżenia. AstraZeneca bada sposoby wykorzystania tych wyników w ramach naszych wysiłków na rzecz usunięcia tego niezwykle rzadkiego efektu ubocznego – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka AstraZeneca.

Badania, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, ujawniają, że zakrzepy mogą być związane z wykorzystaniem w szczepionce adenowirusa. Pojawienie się go w organizmie doprowadza do niepożądanej reakcji z białkiem, czynnikiem płytkowym 4.

- Adenowirus ma wyjątkowo negatywną powierzchnię, a czynnik płytkowy czwarty jest wyjątkowo pozytywny i te dwie rzeczy całkiem dobrze do siebie pasują - powiedział Prof. Alan Parker, jeden z naukowców z Cardiff University, powiedział BBC News:

Jak informują naukowcy, powstanie zakrzepicy wymaga serii niefortunnych zdarzeń w organizmie, które mogą wyjaśnić, dlaczego skrzepy są tak rzadkie.

Dr Will Lester, konsultant hematolog z University Hospitals Birmingham NHS Trust, pochwalił „bardzo szczegółowe” badania, mówiąc, że pomagają wyjaśnić „najbardziej prawdopodobny początkowy etap” krzepnięcia.

- Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, w tym czy niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni niż inni i dlaczego zakrzepica (krzepnięcie) występuje najczęściej w żyłach mózgu i wątroby, ale może to nastąpić z czasem i dalszymi badaniami – powiedział Dr Will Lester.

Zespół z Cardiff ma nadzieję, że ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do ulepszenia szczepionek opartych na adenowirusach w przyszłości, aby zmniejszyć ryzyko tych rzadkich zdarzeń.

Źródło: BBC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

179478321
Europejski Tydzień Testowania

Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy

19 listopada 2024
Norbert Pietrykowski VF
17 października 2024
iStock-1403233961
15 października 2024
ThinkstockPhotos-491324147
8 października 2024
iStock-1296308227

Wyższa akcyza na papierosy

2 października 2024