Mimo że już w styczniu 2015 r. resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, wciąż trwają prace nad zgłoszonymi w ramach konsultacji publicznych uwagami. Tymczasem stare przepisy przestaną obowiązywać już na początku 2016 r.
Projektowane rozporządzenie ma zastąpić stare z 2010 r., które utraciło moc 24 stycznia 2015 r., jednak na mocy ustawy o odpadach obowiązuje do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż do 23 stycznia 2016 r.
Dodatkowa umywalka
Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł opiniował ten dokument jeszcze jako sekretarz NRL, która postulowała usunięcie zapisu o konieczności instalowania dodatkowej umywalki w sąsiedztwie przenośnego urządzenia chłodniczego. Projekt zakłada bowiem, że w przypadku składowania odpadów w przenośnym urządzeniu chłodniczym, w jego sąsiedztwie musi być zapewniony dostęp do umywalki z bieżącą zimną i ciepłą wodą. NRL chce, aby zamiast umywalki można było zainstalować stanowisko wyposażone w dozownik płynu dezynfekcyjnego i zasobnik ręczników jednorazowego użytku. Zdaniem samorządu lekarskiego, proponowany wymóg jest nieuzasadniony, bo personel przychodni w trakcie kontaktu z workami na odpady z reguły używa jednorazowych rękawic, a zawarty w projekcie wymóg, aby pojemniki i stelaże wyposażone były w mechanizm pedałowy możliwość kontaktu z zawartością worka niweluje. Odkażenie rąk po zdjęciu rękawic po zakończonej czynności wkładania lub wyjmowania worków z przenośnego urządzenia chłodniczego oraz ich wytarcia jest – zdaniem NRL – zdecydowanie wystarczające.
24 godziny zamiast 72
Projekt rozporządzenia zakłada też skrócenie czasu przechowywania odpadów w miejscu ich powstawania z 72 do 24 godzin. Wprowadzono także wymóg wyposażenia pomieszczenia i przenośnego urządzenia chłodniczego w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz. Konieczny będzie system wentylacji w miejscach przeznaczonych do dezynfekcji, mycia i przechowywania środków transportu wewnętrznego odpadów medycznych i pojemników wielokrotnego użycia. Worki i pojemniki będą musiały mieć oznakowanie z datą i godziną otwarcia (tj. rozpoczęcia użytkowania), zamknięcia oraz z danymi identyfikującymi jednostkę, w której zbierane są odpady. Zrezygnowano za to z wymogu nieprzezroczystości worków. Aby uniknąć odpowiedzialności za naruszenie prawa oraz mandatów ze strony Inspektora Sanitarnego, warto skorzystać ze szkoleń dotyczących właściwego postępowania z odpadami medycznymi. Szkolenia takie organizowane są przez wyspecjalizowane firmy również w formie e-learningu za pośrednictwem Internetu i komputera.