Podczas środowej konferencji prasowej (zapis wideo tutaj) minister zdrowia Adam Niedzielski informował:
- Wczoraj odnotowaliśmy 30586 nowych zakażeń. To wzrost o 90 proc. tydzień do tygodnia.
- Liczba wykonanych badań również była rekordowa (122 tys.) wciąż duży udział mają badania PCR.
- Omikron stał się faktem. To już ponad 20% zakażeń w Polsce. To omikron odpowiada za obserwowaną dynamikę wzrostu.
- Dynamicznie rośnie liczba zleceń wykonywanych w POZ na kolejne badania. Ta liczba z tygodnia na tydzień powiększyła się z 40 do 60 tys.
- W przyszłym tygodniu możemy mieć nawet powyżej 50 tys. zakażeń dziennie. To ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.
- Zajęte mamy ponad 14 tys. łóżek. Dobrą decyzją był brak zgody na zmniejszanie się infrastruktury łóżek covidowych.
- Wyszczepienie chroni przede wszystkim przed ciężkim zachorowaniem na COVID.
- Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej.
- Apeluję do pracodawców, aby w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem.
- Nasz system jest w stanie obsłużyć 40 tys. chorych na COVID, liczbę łóżek możemy zwiększyć do 60 tys., ale to już oznacza niewydolność systemu i kolejki karetek z chorymi oczekującymi na przyjęcie.
- Krytycznym zagadnieniem jest procedowana obecnie w sejmie ustawa, która rozwieje wszelkie wątpliwości co do możliwości powszechnego egzekwowania certyfikatu covidowego.
- Scenariusz, który się realizuje, jest scenariuszem bardzo niebezpiecznym, wymaga odpowiedzialnego podejścia. Musimy znowu wracać to ścisłego przestrzegania reżimu: maseczek, dezynfekowania rąk. Sytuacja robi się trudna.
- Ta fala będzie się charakteryzowała mniejszym odsetkiem hospitalizowanych, ale to wymaga wzmocnienia opieki przedszpitalnej. W grudniu przedstawiliśmy wytyczne dot. opieki przedszpitalnej prowadzonej przez lekarzy POZ.
- W piątek przedstawimy pakiet kolejnych projektów. Dotyczą one zwiększenia powszechności testowania, tak by w każdej aptece można było wykonać test antygenowy, którego wynik będzie trafiał do centralnej bazy. Będziemy chcieli zmienić procedurę prowadzenia pacjenta w POZ, aby w niektórych grupach pacjentów teleporada nie mogła być jedyną formą przyjęcia pacjenta.
- Będziemy reagowali na każde ograniczenie dostępności świadczeń przez lekarzy POZ.
- Pogłoski o [mojej] dymisji są jedynie pogłoskami.
- Takie lockdowny, jakie pamiętamy z poprzednich fal, nie będą już raczej narzędziem stosowanym w naszej polityce epidemicznej. Stawiamy za to na szerokie wykorzystanie certyfikatów.
- Bardzo szybkie wzrosty zachorowań to także szybsze wygaśnięcie fali. Szczyt tej fali powinien nastąpić raczej na przełomie stycznia i lutego, niż - jak wcześniej przewidywaliśmy - na przełomie lutego i marca.
- Wchodzimy teraz w okres feryjny. Tak się fortunnie składa, że dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym. O tym, co się będzie działo po feriach [nauka stacjonarna czy zdalna], zdecydujemy na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej.