Jak długo czekamy na świadczenia zdrowotne w zakresie onkologii? Do jakich świadczeń są najdłuższe kolejki?
OnkoBarometr WHC to kolejny po BAROMETRZE WHC projekt Fundacji Watch Health Care. Jego zadaniem jest monitorowanie zmian w dostępie do świadczeń diagnostycznych i leczniczych w ramach 5 dziedzin medycyny z zakresu onkologii:
- chirurgii onkologicznej,
- ginekologii onkologicznej,
- hematologii i hematoonkologii,
- onkologii,
- radioterapii onkologicznej.
Schorzenia onkologiczne każdego roku dotykają ponad 140 tys. Polaków, a zapadalność na nowotwory wzrasta z każdym rokiem. O istotności problemu stanowi fakt, że choroby nowotworowe są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w Polsce.
Niechlubne statystyki klasyfikujące Polskę na jednym z ostatnich miejsc pod względem danych epidemiologicznych w zakresie jakości opieki onkologicznej wynikają przede wszystkim z późnego rozpoznawania chorób nowotworowych.
Jak wynika z raportu, średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenie zdrowotne z zakresu onkologii wynosi w Polsce w maju 2014 roku 1,1 miesiąca – dotyczy to pojedynczych świadczeń, przy czym należy pamiętać, że leczenie nowotworów obejmuje zwykle kilka procedur diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych sekwencyjnie, a więc etapowość leczenia jest powszechna i jest zjawiskiem normalnym.
Najdłuższe kolejki odnotowano w chirurgii onkologicznej, gdzie średnio na uzyskanie świadczenia trzeba poczekać ok. 1,8 mies. Następną pod względem długości kolejek dziedziną jest hematologia i hematoonkologia (1,4 mies.). Kolejne dziedziny to: onkologia (1,2 mies.), ginekologia onkologiczna (0,9 mies.), najlepszy dostęp, a więc najkrótszy czas oczekiwania jest obecnie do świadczeń radioterapii onkologicznej (0,5 mies.).
Bezpośredni link do raportu: TU
Źródło: korekorzdrowia.pl
Czytaj także: Mężczyzna po przeszczepie potrzebuje pieniędzy