Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Opieka koordynowana w POZ: Małopolski NFZ zmusza świadczeniodawców do zwrotu środków?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 14 stycznia 2025 08:02

Opieka koordynowana w POZ: Małopolski NFZ zmusza świadczeniodawców do zwrotu środków? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wymusza podpisanie niekorzystnych aneksów finansowych, co w praktyce paraliżuje działalność placówek i uderza w pacjentów. Już trzeci zakład w Małopolsce poinformował o zmuszaniu go do zwrotu wcześniej przyznanych i wypłaconych środków finansowych za świadczenia w ramach opieki koordynowanej - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Opieka koordynowana, przez wielu uznawana za jeden z kluczowych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, znalazła się na krawędzi kryzysu. Jak informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie, 30 grudnia 2024 roku Małopolski Oddział NFZ narzucił jednej z placówek podpisanie aneksu finansowego, który z mocą wsteczną zmniejszył limity świadczeń w ramach opieki koordynowanej. W związku z tym placówka musiała zwrócić 9449,12 zł oraz wystawić fakturę korygującą za już zrealizowane świadczenia. Dodatkowo, 89 pacjentów pozostało bez opłaconych świadczeń, a obniżenie limitów uniemożliwiło kontynuację ich leczenia.

– To działania, które przypominają kradzież środków już wykorzystanych na leczenie pacjentów – mówi Lesław Szot, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. – Podważa to zaufanie do NFZ i szkodzi pacjentom, którzy do tej pory mogli liczyć na zintegrowaną opiekę zdrowotną.

Efektem tego jest zawieszenie opieki koordynowanej w przychodni. Pacjenci zostali indywidualnie poinformowani o decyzji i jej przyczynach, które leżą po stronie NFZ.

Czym jest opieka koordynowana?

Model opieki koordynowanej wprowadzono, by zintegrować działania różnych specjalistów i placówek medycznych, szczególnie w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi. Dzięki temu pacjenci mogli korzystać z szybszej diagnostyki, kompleksowej pomocy oraz lepszego monitorowania swojego stanu zdrowia.

Jednak decyzje Małopolskiego NFZ zagrażają tej koncepcji. Prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego, Jacek Krajewski, zauważa: – Działania NFZ niszczą ten model, zanim zdążył w pełni wykazać swoje korzyści. Pacjenci, którzy zaczęli odczuwać pozytywne efekty tej zmiany, teraz zostają pozbawieni potrzebnego wsparcia.

Apel o zmianę

– Zwróciłem się do NFZ z żądaniem zwrotu zagarniętych środków oraz ustalenia realistycznych limitów świadczeń w ramach OK, uwzględniających potrzeby pacjentów oraz możliwości personelu medycznego – podkreśla Lesław Szot, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Podobne artykuły

Izabela Leszczyna info1
17 stycznia 2025
iStock-1296308227
15 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!