Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

OPZZ: projekt o wynagrodzeniu minimalnym w ochronie zdrowia nie do przyjęcia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 lipca 2016 08:55

OPZZ: projekt o wynagrodzeniu minimalnym w ochronie zdrowia nie do przyjęcia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Pomimo krytycznej opinii do niniejszego projektu, branżowe organizacje członkowskie OPZZ liczą, że jest to punkt wyjściowy do dalszej pracy nad płacową regulacją systemową w ochronie zdrowia.

OPZZ przekazało projekt ustawy do szerokich konsultacji społecznych z branżowymi organizacjami członkowskimi reprezentującymi wszystkie zawody zatrudnionych w ochronie zdrowia, w szczególności zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Niemal wszystkie organizacje wyrażają konieczność i oczekiwanie pilnego uregulowania systemowego wzrostu wynagrodzeń obejmującego wszystkie grupy zawodowe pracujących w ochronie zdrowia, wskazując, że jest to jeden z warunków zachowania spokoju społecznego w podmiotach leczniczych, jak też respektowania zasady solidarności i sprawiedliwości społecznej wobec wszystkich zatrudnionych.

Niestety, przedstawiony projekt ustawy zdaniem OPZZ jest nie do przyjęcia, zarówno ze względów merytorycznych, jak i legislacyjnych – wyjaśnia wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Tarnowska.

Wśród mankamentów projektu, OPZZ za najważniejsze uznaje: zakres podmiotowy ustawy, terminy wejścia w życie poszczególnych przepisów, wysokość proponowanych (wzrostów?) wynagrodzeń, sposób i tryb ich ustalania, brak zabezpieczenia środków finansowych na realizację ustawy ze wskazaniem, że jej wykonanie będzie uzależnione od sytuacji finansowej podmiotu leczniczego. Przede wszystkim projektowana ustawa nie spełni głównego celu, jakim w naszej ocenie powinno być z jednej strony stopniowe zmniejszanie dysproporcji płacowej pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi zatrudnionych w podmiotach leczniczych, z drugiej – systemowe zwiększanie płac dla wszystkich pracowników.

OPZZ postuluje, aby zakres podmiotowy ustawy obejmował także pracowników administracyjnych, technicznych, gospodarczych i obsługi.

Ustawa powinna jednoznacznie wskazywać, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze jest inną kategorią prawną niż minimalne wynagrodzenie w rozumieniu art. 1 pkt. 3a ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 20l5 r., poz. 2008); inaczej w porządku prawnym będą funkcjonować 2 definicje minimalnego wynagrodzenia.

Nie do przyjęcia jest zaproponowana "sztywno" podstawa kwoty 3900 zł brutto, mająca obowiązywać do dnia 31 grudnia 2021 r. Naliczenia płac od takiej podstawy będą skutkować w perspektywie kolejnych 5 lat wręcz obniżką wynagrodzeń, przy wzroście płacy przeciętnej czy nawet minimalnej w gospodarce narodowej.

Źródło: OPZZ

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także