Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

OPZZ pyta: skąd pieniądze na podwyżki?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 lipca 2018 13:30

OPZZ pyta: skąd pieniądze na podwyżki? - Obrazek nagłówka
26 lipca 2018 r. br. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, w sprawie porozumienia z pielęgniarkami oraz nowelizacji projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia.

Minister zdrowia tłumaczył, że porozumienie to m.in. ,,ruch, który wyeliminuje patologie” wynikające z dotychczasowej praktyki wdrażania dodatków płacowych (4X400 zł) dla tej grupy. Prof. Szumowski zapowiedział, że w planach jest zainicjowanie prac legislacyjnych wdrażających zapisy porozumienia w akcie prawnym rangi ustawowej (marzec 2019 r.), a nie nowelizacji rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Pozostali partnerzy społeczni wskazywali na: rozbijanie środowiska zawodowego pod względem płacowym, konieczność gwarancji finansowych godziwych płac dla wszystkich, zagrożenie zadłużaniem się placówek, konieczność konsultowania wszystkich nowych projektów i założeń aktów prawnych w ramach Rady Dialogu Społecznego, a nie poza nim.

Przedstawiciele pracodawców szpitali powiatowych apelowali o wzrost wartości finansowania świadczeń medycznych w szpitalach powiatowych, bowiem zobowiązania płacowe pracodawców wobec pracowników powodują już obecnie znaczne problemy z utrzymaniem płynności finansowej szpitali, a co za tym idzie – generowanie ujemnych wyników finansowych teraz i w przyszłości.

W części poświęconej dalszym planom związanym z nowelizacją tzw. ustawy podwyżkowej każda ze stron przedstawiła swoje stanowisko. Strona związkowa w przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji wskazała, że dostrzega w nowelizacji pierwszy krok do ucywilizowania płac pracowników tej branży, choć to tylko częściowa realizacja postulatów organizacji, wciąż daleka od oczekiwań płacowych większości zatrudnionych w ochronie zdrowia.

Strona społeczne podkreślała, że nieakceptowanym jest brak jednoznacznego wskazania źródła finansowania wzrostu płac, bowiem realizacja ustawy – podobnie jak porozumienia - będzie dokonywana w ramach obecnie zaplanowanych środkach finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia, przy częściowym wsparciu budżetu państwa. Oznacza to w praktyce, że odbędzie się to kosztem innych pracowników, ograniczenia dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych i dalszego zadłużania placówek ochrony zdrowia.

Minister w dyskusji zapewnił, że w czasie prac legislacyjnych w parlamencie, możliwy będzie powrót do dyskusji zarówno, co do wysokości wskaźników jak i możliwości gwarantowanego finansowania płac.

Kolejne posiedzenie zespołu zaplanowano na wrzesień br.

Źródło: OPZZ

Tematy

OPZZ

Podobne artykuły

opzz-logo-logotyp
23 września 2021
Tomasz-Dybek
16 października 2018
rzad
8 sierpnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1062433666b
27 czerwca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
25 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
prezydent Andrzej Duda
27 marca 2024