Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zajął się sprawą obywatela polskiego, osoby w kryzysie bezdomności, którego stan zdrowia pogorszył się podczas pobytu w Niemczech. Mężczyzna stracił przytomność i został poddany intensywnej terapii oraz leczeniu operacyjnemu w berlińskim szpitalu. Ze względu na barierę językową nie mógł uzyskać odpowiedniego leczenia w Niemczech. Dla poratowania zdrowia, prawdopodobnie także zachowania życia, niezbędne jest dalsze leczenie specjalistyczne, w tym neurologiczne, rehabilitacja neurologiczna i przypuszczalnie leczenie psychiatryczne, które może się odbyć wyłącznie w Polsce. Pacjent - za pośrednictwem lekarza neurochirurga - wniósł o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Prezydent Miasta odmówił mu prawa do świadczeń zdrowotnych w Polsce, co skłoniło RPO do odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO).
RPO argumentował, że wnioskodawca nie ma miejsca zamieszkania w Niemczech ani niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, że decyzja Prezydenta Miasta była nieuzasadniona. Organ nie uwzględnił dowodów na stały pobyt wnioskodawcy w Polsce i jego trudną sytuację życiową. SKO przychyliło się do stanowiska RPO, uchyliło decyzję Prezydenta Miasta i potwierdziło prawo wnioskodawcy do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych na 90 dni od 16 czerwca 2024 r. Decyzja ta uwzględniała konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia oraz godności człowieka.
25 lipca 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło zaskarżoną decyzję w całości oraz potwierdziło prawo wnioskodawcy do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych od dnia 16 czerwca 2024 r. przez okres 90 dni. Decyzja jest ostateczna.
Źródło: RPO