Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Osteoporoza zabija

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 kwietnia 2024 10:14

Osteoporoza zabija - Obrazek nagłówka
Konsekwencją dużych zaniedbań w osteoporozie jest śmierć - przestrzega prof. Brygida Kwiatkowska.

Osteoporoza to choroba, która w 80 procentach dotyczy kobiet. Co trzeba poprawić na linii profilaktyka - diagnostyka - leczenie?

Na każdym z tych etapów mamy bardzo duże niedoróbki. Zmiany nie następują od co najmniej 10 lat. Natomiast konsekwencją dużych zaniedbań jest niestety śmierć, dlatego że osteoporoza zabija. To nie jest choroba, z którą można żyć spokojnie. Ryzyko zgonów jest porównywalne do ryzyka w wypadkach komunikacyjnych czy ryzyka zgonu z powodu nowotworów piersi u kobiet, udarów. W związku z powyższym powinniśmy bardziej poważnie podchodzić do osteoporozy. Powinniśmy uświadamiać społeczeństwo jaka jest profilaktyka. A jest ona bardzo prosta, bo polega na zmianie stylu życia, czyli więcej ruchu, zdrowa dieta i wykonywanie okresowo badań profilaktycznych, które mogą odpowiednio wcześnie wykryć zmiany w naszym uwapnieniu. U kobiet w okresie już pomenopauzalnym, dlatego że po 50. roku życia nasza gra hormonalna nie zabezpiecza naszej prawidłowej struktury kości. W związku z czym jest to ryzyko. Włączanie leczenia profilaktycznego już na etapie osteopenii i kontrola przed ryzykiem złamań, a jeżeli już te złamania się wydarzą, są niskoenergetyczne, czyli wynikające z naszego upadku, to powinniśmy natychmiast kierować się do poradni osteoporozy i włączyć leczenie. Bo po jednym złamaniu jest duże ryzyko kolejnych. A potem już tylko zgon.

Dlaczego warto się mierzyć?

Mierzenie kręgosłupa to bardzo prosta rzecz. Tymczasem nie mierzymy się. Robimy to w wieku 18 lat, kiedy musimy wpisywać do dowodu osobistego nasz wzrost. Natomiast w przebiegu osteoporozy dochodzi do powolnych złamań trzonów kręgowych, których wyrazem jest obniżenie naszego wzrostu. Jeżeli ten wzrost obniży nam się ponad 4 cm, to w 99 procentach jest to wynikiem osteoporozy i powolnego złamania kompresyjnego trzonów kręgowych. Potrzebne jest więc bardzo proste badanie. Osoby przychodzące do lekarza rodzinnego powinny się mierzyć. Nawet kiedy przychodzimy do przyjaciółki, zapytajmy czy ostatnio się mierzyła. Sprawdzajmy czy nasz wzrost nie uległ zmianie, bo to może wskazywać na osteoporozę. Wtedy jak najszybciej włączajmy leczenie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także