Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

OZZL apeluje do prezydenta o niepodpisanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 14 października 2015 09:36

OZZL apeluje do prezydenta o niepodpisanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - Obrazek nagłówka
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty czeka już tylko na podpis prezydenta. Z ustawy cieszą się fizjoterapeuci, ale nie lekarze.

ozzl_logo

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty czeka już tylko na podpis prezydenta. Z ustawy cieszą się fizjoterapeuci, ale nie lekarze. 

Zarząd Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy popiera Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji negatywnie oceniające przyjętą przez Sejm RP ustawę o zawodzie fizjoterapeuty i apeluje do prezydenta RP o jej niepodpisanie.

"OZZL podziela pogląd, że nadanie - mocą w/w ustawy - fizjoterapeutom uprawnienia do kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu pacjentów. Zaniechanie badania lekarskiego przed podjęciem leczenia narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego i stanowi działanie wbrew powszechnie przyjętym w Europie standardom medycznym. Wobec powyższego OZZL zaapelował do prezydenta RP o niepodpisanie ustawy, co umożliwi ponowne pochylenie się nad tym problemem w nowej kadencji Sejmu." - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty czeka już tylko na podpis prezydenta. Tymczasem lekarze nadal są przeciwni ustawie.

Z ustawy cieszą się fizjoterapeuci. „Mamy obecnie jedną, wspólnie długo oczekiwaną ustawę, popieraną zarówno przez całe środowisko fizjoterapeutów jak i Parlament oraz stronę rządową reprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze jednak, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom milionów pacjentów. Mimo że proces procedowania jest jeszcze zakończony, chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia obecnego etapu. Momentem przełomowym dla naszej sprawy, było na pewno złożenie projektu obywatelskiego, co spowodowało większą mobilizację parlamentarzystów oraz MZ i przyspieszenie prac nad projektem poselskim. Dlatego też jesteśmy świadomi, że to Wam wszystkim, którzy byliście zaangażowani w zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim zawdzięczamy obecny sukces. Bardzo dziękujemy!” – napisała Fizjoterapia Polska.

Projekt ustawy:

- zapewnia bezpieczeństwo obywateli korzystających z usług fizjoterapii

- zwiększa dostęp do naszych usług

- definiuje nas jako medyczny zawód zaufania publicznego

- reguluje prace samorządu zawodowego

- reguluje prawa wykonywania zawodu

- reguluje zasady kształcenia przed- i podyplomowego w tym specjalizacyjnego

- definiuje szereg innych istotnych regulacji zapewniających rozwój nowoczesnej fizjoterapii.

Ustawa wprowadza jednostopniowe studia magisterskie, po których każdy absolwent będzie zdawał egzamin państwowy aby uzyskać prawo wykonywania zawodu (dotyczy to TYLKO osób, które rozpoczną studia w 2017 roku co oznacza, że pierwszy egzamin odbędzie się najwcześniej w roku 2022).

Przeciwko ustawie są lekarze, którzy nie zgadzają się z zapisem, że o sposobie leczenia będzie decydował fizjoterapeuta. Nie lekarz, jak to było dotychczas. Dlatego Maciej Hamankiewicz prezes NRL napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy.

„Znając troskę, z jaką pochyla się Pan Prezydent nad sprawami ochrony zdrowia, zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w aktualnym brzmieniu.” – napisał Hamankiewicz.

„Przepisy przewidują brak nadzoru lekarzy nad prowadzeniem fizjoterapii. Tworząc ustawę w ten sposób pozbawia się pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń. Dla dobra chorego wiodącą rolę w procesie rehabilitacji, a w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić musi lekarz. W innym przypadku – istnieje duże ryzyko, że pozostawiony bez nadzoru lekarza proces rehabilitacyjny – wyrażony literą prawa – będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów.
Ponadto niezwykle istotne wydaje się dokładne przeanalizowanie, czy uznanie zawodu fizjoterapeuty jako zawodu zaufania publicznego stoi w zgodzie z Konstytucją RP. Kwestia ta jest warta rozważenia tym bardziej, iż – szczególnie w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego klauzuli sumienia – wątpliwości samorządu lekarskiego
w zakresie konstrukcji zapisów aktów prawnych i ich konsekwencji okazują się zasadne.
Szanowny Panie Prezydencie,
Dobra ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna i nie neguję potrzeby jej stworzenia. Jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń oraz bezpieczeństwa pacjentów.
Zapewniam Pana Prezydenta, że moja prośba o niepodpisywanie tego kształtu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wynika z troski o zachowanie pełnej autonomii i poszanowania kompetencji wszystkich specjalistów zaangażowanych w proces rehabilitacji pacjentów.
Ufam, że wskazane przeze mnie wątpliwości skłonią Pana Prezydenta do zawetowania ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, a dalsza dyskusja na temat uregulowania zawodu fizjoterapeuty będzie przeprowadzona przez Parlamentarzystów RP merytorycznie i wnikliwie” – napisał Hamankiewicz.

Źródło: OZZL/Medexpress

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.