Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OZZL chce wprowadzenia nowych norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 17 września 2024 11:07

OZZL chce wprowadzenia nowych norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów - Obrazek nagłówka
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy podejmuje dalsze kroki mające na celu wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów w publicznych placówkach medycznych. Celem tych działań jest zagwarantowanie minimalnego poziomu zabezpieczenia specjalistycznej opieki medycznej w przeliczeniu na liczbę pacjentów, a nie liczbę łóżek, co jest obecnie praktykowane.

W poniedziałek 16 września br. odbyło się spotkanie w sprawie norm zatrudnienia lekarzy na umowach o pracę w publicznych podmiotach leczniczych. W chwili obecnej obowiązują jedynie normy kontraktowania, które zakładają zatrudnienie dwóch lekarzy specjalistów na pełnych etatach (z wyjątkiem anestezjologów) jako warunek uzyskania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Taka liczba lekarzy jest niewystarczająca, aby zapewnić ciągłość opieki medycznej, szkolenie rezydentów, wypełnianie dokumentacji czy zabezpieczenie dyżurów. W rezultacie wielu lekarzy zmuszonych jest do pracy na 2-3 etatach, co rodzi poważne zagrożenia zarówno dla pacjentów, jak i dla samych pracowników medycznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, w tym wiceminister Jerzy Szafranowicz, Michał Dzięgielewski - dyrektor Departamentu Lecznictwa, Jakub Bydłoń - dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego oraz przedstawiciele Departamentu Analiz i Strategii. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy reprezentowali: Grażyna Cebula-Kubat - przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL, Jarosław Kościołek, Joachim Budny oraz Sebastian Goncerz.

Skutki braku norm zatrudnienia

Brak precyzyjnie określonych norm minimalnego zatrudnienia prowadzi do szeregu nieprawidłowości w opiece zdrowotnej, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pacjentów i lekarzy. Zdarzają się przypadki czasowego zawieszenia działalności oddziałów szpitalnych, a jeśli w ciągu trzech miesięcy brak kadry nie zostanie uzupełniony, oddział może zostać zamknięty. Pacjenci, w takiej sytuacji, są pozbawieni dostępu do świadczeń zdrowotnych, które gwarantuje im Konstytucja.

Jedynym dokumentem regulującym minimalną liczbę lekarzy na oddziałach (z wyjątkiem oddziałów ratunkowych i intensywnej terapii) jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku. Zdaniem OZZL ten akt prawny nie odpowiada dzisiejszym realiom i wymaga aktualizacji.

Propozycje OZZL

Zarząd Krajowy OZZL postuluje wprowadzenie nowych norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów, które będą dostosowane do specyfiki poszczególnych oddziałów szpitalnych i liczby pacjentów. Podczas spotkania z Ministerstwem Zdrowia dyskutowano różne możliwe rozwiązania i strategie, które miałyby poprawić sytuację w placówkach medycznych. W ramach tych działań zdecydowano o przeprowadzeniu symulacji i analiz w trzech typach oddziałów: chorób wewnętrznych, chirurgii oraz psychiatrii. Wyniki tych badań pozwolą na ustalenie pierwszych wskaźników dotyczących minimalnych norm zatrudnienia. Podczas spotkania zarówno przedstawiciele OZZL, jak i Ministerstwa Zdrowia zgodzili się, że jedynie wspólne działania na rzecz ustalenia minimalnych norm zatrudnienia oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy lekarzom mogą zagwarantować wysoką jakość opieki medycznej i zabezpieczyć ciągłość świadczeń zdrowotnych.

Źródło: OZZL

Podobne artykuły

iStock-1197001731
20 listopada 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
iStock-1246922598
21 marca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
iStock-1063148786
30 października 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024